Boswellia serrata'nın yağ grefti sağ kalımına etkisi
The effect of Boswellia serrata on fat graft survival
  1. Tez No: 1012594
  2. Yazar: OĞUZHAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ACUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yağ grefti uygulaması; elde edilmesinin kolay olması, hedef bölge düzeltilmesinin yanında donör alanda da şekillenme sağlayabilmesi ve otolog doku olması nedeniyle plastik cerrahide hem estetik hem de rekonstrüktif amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadır. Transfer edilen yağ dokusunun hedef bölgedeki sağ kalımı, işlemin başarısını belirleyen temel faktördür. Literatürde yağ grefti sağ kalımını artırmak amacıyla birçok etken madde denenmiş olsa da bu amaçla kullanılabilecek ideal bir ajan halen bulunmamaktadır. Boswellia serrata (BS), belirgin antiinflamatuar ve antioksidan etkileri bilinen bir bileşendir. Bu çalışmada BS'nin bu biyolojik özellikleri ile yağ grefti sağ kalımı üzerindeki olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam 26 adet Wistar Albino erkek sıçan, rastgele olarak her biri 13 hayvandan oluşan iki gruba ayrılmıştır. Her iki grupta da inguinal yağ yastıkçıkları çıkartılarak ense bölgesine greft olarak yerleştirilmiştir. Kontrol grubuna 8 hafta boyunca peroral serum fizyolojik, deney grubuna ise aynı süre boyunca BS uygulanmıştır. Sekizinci haftanın sonunda, sıçanların ense bölgesindeki yağ greftleri çıkarılarak makroskobik ve histopatolojik değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: BS uygulanan grupta greftlerin hacim ve ağırlık kayıplarının kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Histopatolojik incelemede, BS grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yağ nekrozu, fibrozis, inflamasyon, kist-vakuol oluşumu ile dev hücre formasyonunun azaldığı; intakt adiposit oranının ise arttığı görülmüştür. Vasküler proliferasyon açısından istatistiksel fark bulunmamakla birlikte, BS grubunda damar yapılarının daha düzenli ve kompakt bir görünüm sergilediği izlenmiştir. Sonuçlar: Boswellia Serrata'nın inflamatuvar yanıtı modüle eden, oksidatif stresi azaltan ve fibroblast aktivitesini dengeleyen biyolojik etkileri, yağ grefti sağ kalımını anlamlı düzeyde artırmaktadır. Bu mekanizmalar sayesinde BS, greftin erken dönemde iskemik hasara karşı korunmasına ve uzun dönemde hacim stabilitesinin devamlılığına katkıda bulunmaktadır. Doğal yapısı ve düşük toksisite profili göz önünde bulundurulduğunda, BS yağ grefti uygulamalarında potansiyel bir destekleyici ajan olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte, farklı doz, uygulama şekli ve sürelerinin araştırılacağı daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Fat grafting is widely used in plastic surgery for both aesthetic and reconstructive purposes due to its ease of harvest, ability to improve the recipient site while contouring the donor area, and its autologous nature. The survival of the transferred fat tissue in the recipient area is the key factor determining procedural success. Although many agents have been tested in the literature to enhance fat graft survival, an ideal agent for this purpose has not yet been identified. Boswellia serrata (BS) is a compound known for its pronounced anti-inflammatory and antioxidant effects. This study aimed to investigate the possible effects of BS on fat graft survival through its biological properties. Materials and Methods: A total of 26 male Wistar Albino rats were randomly divided into two groups of 13 animals each. In both groups, inguinal fat pads were harvested and grafted into the dorsal neck region. The control group received oral physiological saline for eight weeks, while the experimental group received BS via the same route and duration. At the end of the eighth week, the fat grafts from the dorsal region were excised and evaluated macroscopically and histopathologically. Results: In the BS-treated group, the loss of graft volume and weight was significantly lower compared with the control group. Histopathological examination revealed significantly reduced fat necrosis, fibrosis, inflammation, cyst-vacuole formation, and giant cell formation, while the percentage of intact adipocytes was increased in the BS group. Although vascular proliferation did not differ statistically between groups, the BS group exhibited more organized and compact vascular structures. Conslusion: The biological effects of Boswellia Serrata -modulating the inflammatory response, reducing oxidative stress, and balancing fibroblast activity- significantly enhance fat graft survival. Through these mechanisms, BS contributes to the protection of the graft against early ischemic injury and the maintenance of long- term volumetric stability. Considering its natural origin and low toxicity profile, BS may serve as a potential supportive agent in fat grafting applications. However, larger- scale studies are needed to explore different doses, routes, and durations of administration.