Net, yavaş ve yüksek şiddette konuşma modalitelerinin Parkinson hastalığındaki dizartrik konuşma anlaşılırlığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of clear, slow and loud speech modalities on dysarthric speech intelligibility in Parkinson's disease
  1. Tez No: 1012599
  2. Yazar: IŞILAY NUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Parkinson Hastalığına (PH) bağlı gelişen hipokinetik dizartri (HD), konuşma bileşenlerinde kısıtlılığa yol açarak anlaşılırlığı ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu çalışma; Türkçe konuşan PH'li bireylerde kullanılan net, yavaş ve yüksek şiddette konuşma modalitelerinin anlaşılırlık üzerindeki anlık etkilerini algısal, akustik ve yapay zekâ boyutlarıyla incelemiştir. 2 (grup) x 4 (modalite) karışık faktöriyel desen olarak kurgulanan çalışmaya 32 PH'li birey ve 32 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Bulgular, kullanılan tüm yöntemlerin grupları anlamlı düzeyde ayırt ettiğini göstermiştir. Deney grubunda en yüksek algısal puanlar, en geniş ünlü alanı ve en yüksek otomatik konuşma tanıma başarısı ile en yüksek öz-değerlendirme puanları net konuşma modalitesinde elde edilmiştir. Yavaş konuşma ise mikro düzeyde akustik iyileşmeler sağlasa da, prozodik doğallığı bozması nedeniyle anlaşılırlık skorlarını her iki grupta da düşürmüştür. Akustik analizlerde; oransal metriklerin patolojik ayrımda daha duyarlı olduğu, ünlü dörtgen alanının ise tüm modaliteler boyunca anlaşılırlık değişimini yordayan en istikrarlı parametre olduğu saptanmıştır. Üç farklı değerlendirme yöntemi arasında paralellik saptanmış ve yapay zekâ destekli otomatik konuşma tanıma sistemlerinin anlaşılırlık takibinde nesnel ve ümit verici bir araç olabileceği öngörülmüştür. Sonuç olarak net konuşma, HD müdahalelerinde anlaşılırlığı artıran strateji olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hypokinetic dysarthria (HD) in Parkinson's Disease (PD) limits speech components, reducing intelligibility and quality of life. This study investigated the effects of clear, slow, and loud speech modalities on intelligibility in Turkish-speaking individuals with PD through perceptual, acoustic, and AI dimensions. A 2x4 mixed-factorial design was used, involving 32 patients and 32 controls. Results showed that all assessment methods significantly differentiated the groups. In the PD group, clear speech yielded the highest perceptual scores, largest vowel space area (VSA), best automatic speech recognition (ASR) success, and superior self-assessment ratings. Although slow speech provided micro-level acoustic improvements, it reduced intelligibility in both groups by disrupting prosodic naturalness. Proportional acoustic metrics were more sensitive for pathological differentiation, while VSA remained the most stable parameter for predicting intelligibility changes. The parallelism among methods suggests that artificial intelligence based ASR systems are objective and promising tools for monitoring intelligibility. Consequently, clear speech emerges as the ideal strategy for enhancing intelligibility in HD interventions.