Meme küçültme cerrahisinde serratus anterior plan bloğuna parasternal interkostal plan bloğunun eklenmesinin postoperatif opioid tüketimine etkisi
The effect of adding a parasternal intercostal plane block to a serratus anterior plane block on postoperative opioid consumption in breast reduction surgery
- Tez No: 1012598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN DİLEK OKYAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; meme küçültme cerrahisi uygulanan hastalarda, Serratus Anterior Plan Bloğuna (SAPB), Parasternal İnterkostal Plan Bloğunun (PİPB) eklenmesinin postoperatif opioid tüketimi, ağrı skorları ve derlenme kalitesine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: ASA I-III risk grubunda, elektif meme küçültme cerrahisi planlanan 97 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar üç gruba ayrıldı: Grup Kontrol (K) (n=30), Grup Serratus Anterior (S) (n=30) ve Grup SAPB+PİPB (SP) (n=30). Genel anestezi indüksiyonunun ardından; Grup S'ye bilateral 20 ml %0,25 bupivakain ile SAPB uygulandı. Grup SP'ye, SAPB uygulamasına ek olarak PİPB bilateral 10 ml %0,25 bupivakain ile uygulandı. Grup K'ya ise blok uygulanmadı. Postoperatif dönemde tüm hastalara morfin hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile uygulandı. İntraoperatif hemodinamik veriler, remifentanil tüketimi, postoperatif ağrı değerlendirmesi için Sayısal Derecelendirme Skalası (NRS), postoperatif ilk 24 saatteki morfin tüketimi ve Quality of Recovery-15 (QoR-15) derlenme skorları kaydedildi. Bulgular: İntraoperatif remifentanil tüketiminin blok uygulanan gruplarda daha düşük olduğu gözlendi (p<0.05). Grup SP'de 20. dakikadan itibaren tüm izlem zamanlarında NRS değerlerinin kontrol grubuna kıyasla düşük olduğu saptanmıştır (p<0.05). Grup S'de kontrol grubuna göre NRS değerleri 1. saatten itibaren tüm ölçüm zamanlarında düşük seyretmiştir (p<0.05). Morfin tüketiminin en fazla Grup K'da, en az ise Grup SP'de olduğu saptandı (p<0.05). QoR-15 skorları Grup SP'de diğer tüm gruplardan yüksek seyretmiştir (p<0.05). Sonuçlar: Meme küçültme cerrahisinde SAPB'ye eklenen PİPB'nin, yalnızca SAPB uygulanan gruba oranla postoperatif opioid tüketimini anlamlı düzeyde azalttığı ve postoperatif ağrı kontrolünü iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu etkinin, multimodal analjeziye anlamlı katkı sağlayarak postoperatif derlenme kalitesinde iyileşmeye yol açtığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to investigate the effects of adding a Parasternal Intercostal Plane Block (PIPB) to the Serratus Anterior Plane Block (SAPB) on postoperative opioid consumption, pain scores, and quality of recovery in patients undergoing breast reduction surgery. Materials and Methods: A total of 97 patients with ASA physical status I–III and scheduled for elective breast reduction surgery, were included in the study. Patients were divided into three groups: Control Group (K) (n=30), Serratus Anterior Group (S) (n=30), and SAPB+PIPB Group (SP) (n=30). Following induction of general anesthesia, bilateral SAPB with 20 mL of %0.25 bupivacaine was administered to Group S. In Group SP, in addition to SAPB, bilateral PIPB was performed using 10 mL of %0.25 bupivacaine. No block was applied to Group K. In the postoperative period, all patients received morphine via patient-controlled analgesia (PCA). Intraoperative hemodynamic parameters, remifentanil consumption, postoperative pain scores assessed using the Numeric Rating Scale (NRS), morphine consumption during the first 24 postoperative hours, and Quality of Recovery-15 (QoR-15) scores were recorded. Results: Intraoperative remifentanil consumption was observed to be significantly lower in the block groups (p<0.05). NRS scores were found to be significantly lower in Group SP compared to Group K at all follow-up time points starting from the 20th minute (p<0.05); in Group S, NRS scores were also found to be significantly lower compared to Group K at all measurement times starting from the 1st hour (p<0.05). Morphine consumption was found to be highest in Group K and lowest in Group SP (p<0.05). QoR-15 scores were found to be significantly higher in Group SP compared to all other groups (p<0.05). Conclusions: The addition of PIPB to SAPB in breast reduction surgery was shown to significantly reduce postoperative opioid consumption and improve postoperative pain control compared to SAPB. It was concluded that this effect contributes significantly to multimodal analgesia and leads to improved postoperative recovery