Orta mesafe koşucularında sekiz haftalık solunum kas antrenmanlarının ve ısınmasının performansa ve bazı solunum parametrelerine etkisinin araştırılması
The effects of eight-week inspiratory muscle training and inspiratory muscle warm-up on performance and selected respiratory parameters in middle-distance runners
- Tez No: 1012655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKŞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, orta mesafe koşucularında sekiz haftalık solunum kas antrenmanının (SKA) ve akut solunum kas ısınmasının (SKI), 1500 m koşu performansı ile maksimal inspirasyon basınç (MIP), zirve inspirasyon akış (PIF) ve inspirasyon volüm (IV) parametreleri üzerindeki kronik ve akut etkilerini incelemektir. Araştırmaya18-27 yaş arası 18 erkek sporcu katılmıştır. Sporcular, araştırma (n=9) ve kontrol (n=9) gruplarına ayrılarak, araştırma grubuna 8 hafta boyunca (haftada altı gün) PowerBreathe cihazıyla dirençli SKA uygulanmış, kontrol grubu ise rutin antrenmanlarını sürdürmüştür. Ön ve son testlerde 1500 m süresi ile MIP, PIF ve IV ölçülmüş; akut etkiler ise normal ısınma, normal ısınmaya ek SKI ve plasebo ısınma protokolleriyle, nonparametrik testler (Wilcoxon, Mann-Whitney U, Friedman, Bonferroni) kullanılarak analiz edilmiştir. Sekiz haftalık SKA sonucunda araştırma grubunun 1500 m koşu süresinde (242,59±2,33'ten 236,15±3,33 sn'ye; p=0,008) anlamlı azalma, MIP (133,55±2,53'ten 147,00±4,57 cmH₂O'ya; p=0,008) ve IV (p=0,008) değerlerinde anlamlı artış saptanırken, PIF'teki artış anlamsız bulunmuştur (p=0,139). Gruplar arası yüzde değişimlerde 1500 m (p=0,005) ve MIP (p=0,000) parametrelerinde araştırma grubu lehine anlamlı fark görülmüş; PIF (p=0,825) ve IV (p=0,627) değişkenlerinde fark gözlenmemiştir. Akut etkilerde ise normal ısınmaya eklenen SKI, araştırma grubunda 1500m süresini iyileştirirken (Z=-2,429; p=0,015; Bonferroni p<0,017); her iki grupta MIP ve PIF'te anlamlı artışlar sağlamış (p<0,05), IV ise sadece araştırma grubunda anlamlı düzeyde artmıştır. Sonuç olarak, SKA ve SKI uygulamalarının maksimal inspirasyon basınç, 1500m performansı ve solunum fonksiyonlarında sağladığı kronik ve akut iyileşmeler; bu hedeflenmiş yöntemlerin orta mesafe koşucularında performansı geliştirici tamamlayıcı birer uygulama olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the chronic and acute effects of eight weeks of inspiratory muscle training (IMT) and acute inspiratory muscle warm-up (IMW) on 1500 m running performance and maximal inspiratory pressure (MIP), peak inspiratory flow (PIF), and inspiratory volume (IV) parameters in middle-distance runners. A total of 18 male athletes, ranging in age from 18 to 27 years participated in the study. The athletes were divided into two grous: an experimental group (n=9) and control groups (n=9).The experimental group underwent resistive IMT using a PowerBreathe Classic device for a period of eight weeks (six days a week), while the control group continued their routine training.In the pre- and post-tests, the following parameters were measured;1500 m time, MIP, PIF, and IV. The acute effects were analyzed across normal warm-up, normal warm-up plus IMW, and normal warm-up plus placebo warm-up protocols. Nonparametric tests (Wilcoxon, Mann-Whitney U, Friedman, Bonferroni) were used for this analysis.Following the eight-week IMT, a significant decrease in 1500 m running time (from 242.59 ± 2.33 to 236.15 ± 3.33 sec; p=0.008), and significant increases in MIP (from 133.55 ± 2.53 to 147.00 ± 4.57 cmH₂O; p=0.008) and IV (p=0.008);values were detected in the experimental group. However the increase in PIF was not significant (p=0.139). In the analysis of intergroup percentage changes, significant differences were observed in favour of the experimental group for 1500 m (p=0.005) and MIP (p=0.000) parameters, while no differences were observed for PIF (p=0.825) and IV (p=0.627) variables. With regard to acute effects, IMW added to normal warm-up improved the 1500 m time in the experimental group (Z=-2.429; p=0.015; Bonferroni p<0.017) and provided significant acute increases in MIP and PIF in both groups (p<0.05), while IV increased significantly only in the experimental group. In conclusion, the chronic and acute improvements provided by IMT and IMW applications in maximal inspiratory pressure, 1500 m performance, and respiratory functions indicate that these targeted methods can be considered as complementary practices to enhance performance in middle-distance runners.