Candida türlerinde hızlı yöntemle belirlenen antifungal duyarlılık durumunun referans yöntemlerle uyumunun araştırılması
Investigation of the agreement between antifungal susceptibility results determined by rapid methods and reference methods in candida species
  1. Tez No: 1012664
  2. Yazar: BENGÜ SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY GÜLMEZ KIVANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Candida türleri, insanda enfeksiyona neden olan başlıca fırsatçı fungal patojenler arasında yer almakta olup, sağlık kurumlarında önemli morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. İnvaziv fungal enfeksiyonlarda uygun antifungal tedavinin zamanında başlatılabilmesi için etkenin antifungal duyarlılık profilinin hızlı ve güvenilir biçimde belirlenmesi kritik öneme sahiptir. Bununla birlikte referans antifungal duyarlılık test yöntemlerinin zahmetli olması ve uzun sürede sonuçlanması, klinik uygulamada önemli bir kısıtlılık oluşturmaktadır. Bu nedenle, daha kısa sürede güvenilir sonuçlar sağlayabilecek yeni metodoloji ve yaklaşımların geliştirilmesine yönelik çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikoloji Laboratuvarı'nda izole edilen klinik ve referans Candida izolatlarının, tedavide sıklıkla kullanılan flukonazol ve mikafungin antifungal ajanlarına duyarlılıklarının hızlı yöntemlerle belirlenmesi ve elde edilen sonuçların referans yöntemlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hızlı yöntemler ile referans yöntemlerde yer alan 18–24 saatlik ön kültür aşamasının 5 saate düşürülmesi ve bu sayede toplam sonuç verme süresinin anlamlı ölçüde kısaltılması hedeflenmiştir. Çalışmaya 250 klinik ve 10 referans Candida izolatı dahil edilmiştir. Hızlı yöntem, katı besiyerinden RPMI 1640 sıvı besiyerine inokülasyon ve 5 saatlik inkübasyon sonrası sıvı mikrodilüsyon testinin çalışılmasını içermektedir. Deneyler üç biyolojik tekrar halinde yürütülmüştür. Kan kültürü temelli hızlı yöntemlerde ise pozitif kan kültürü şişesinden katı besiyerine ekim yapılmış ve 5 saatlik inkübasyon sonrası oluşan mikrokolonilerden doğrudan sıvı mikrodilüsyon testi uygulanmıştır. İzolatların minimum inhibitör konsantrasyonları hızlı yöntemlerle belirlenmiş ve sonuçlar EUCAST ve CLSI referans yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Hızlı yöntem test edilen tüm antifungaller için referans yöntemlerle ≥%90 temel uyum ve yüksek tekrarlanabilirlik göstermiştir. Kan kültürü temelli hızlı yöntemler ise EUCAST referans yöntemiyle flukonazol için %80-84, mikafungin için ise %92-93 temel uyum göstermiştir. CLSI referans sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle saptanan temel uyum flukonazol için %80, mikafungin için ise %98'dir. Sonuç olarak, çalışmada değerlendirilen hızlı yöntemlerin antifungal duyarlılık testlerinin sonuçlanma süresini anlamlı düzeyde kısalttığı görülmüştür. Bu yaklaşımlar, antifungal tedavinin erken dönemde doğru şekilde yönlendirilmesine olanak sağlayarak hasta sağ kalımını artırma potansiyeli bulunan, klinik uygulamada güvenilir, uygulanabilir ve klinik açıdan değerli bir yaklaşım seçeneği olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Candida species are among the leading opportunistic fungal pathogens causing infections in humans and are associated with significant morbidity and mortality in healthcare settings. In invasive fungal infections, the rapid and reliable determination of antifungal susceptibility profiles is critical for the timely initiation of appropriate antifungal therapy. However, the labor-intensive nature and prolonged turnaround time of reference antifungal susceptibility testing methods constitute a major limitation in routine clinical practice. Therefore, there is an increasing need for the development of novel methodologies and approaches capable of providing reliable results within a shorter time frame. The aim of this study was to determine the antifungal susceptibility of clinical and reference Candida isolates recovered from the Medical Mycology Laboratory of Hacettepe University Faculty of Medicine to commonly used antifungal agents, fluconazole and micafungin, using rapid methods, and to compare the obtained results with reference methods. By applying rapid approaches, it was intended to reduce the 18–24 h pre-culture step required by reference methods to 5 h, thereby significantly shortening the overall turnaround time. A total of 250 clinical and 10 reference Candida isolates were included in the study. The rapid method was based on inoculation from solid media into RPMI 1640 broth, followed by broth microdilution testing after a 5 h incubation period. All experiments were performed in three biological replicates. In the blood culture–based rapid method, positive blood culture bottles were subcultured onto solid media, and broth microdilution testing was performed directly from microcolonies obtained after 5 h of incubation. Minimum inhibitory concentrations were determined using rapid methods and compared with EUCAST and CLSI reference broth microdilution methods. The agreement between the rapid method and the reference methods was ≥90% for all tested antifungal agents, with high reproducibility. The essential agreement between the blood culture–based rapid methods and the EUCAST reference method was 80–84% for fluconazole and 92–93% for micafungin. The essential agreement with the CLSI reference broth microdilution method was 80% for fluconazole and 98% for micafungin. In conclusion, the rapid methods evaluated in this study were shown to significantly shorten the turnaround time of antifungal susceptibility testing. These approaches may represent a reliable and feasible option in clinical practice, with the potential to contribute to the early and appropriate guidance of antifungal therapy and to improve patient survival.