Farklı selektif aşındırma metotlarının farklı translusensiye sahip monolitik zirkonya restorasyonlarının kırılma direncine etkisinin sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırılması
Comparison of the effect of different selective grinding methods on the fracture toughness of monolithic zirconia restorations with different translucency by finite element analysis
  1. Tez No: 1012663
  2. Yazar: BENGİSU ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ZEYNEP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı zirkonya materyallerinin (3Y-TZP, 4Y-PSZ, 5Y-PSZ) yüksek hızlı frezeleme sırasında gösterdikleri termomekanik tepkiler, Explicit Dynamics sonlu elemanlar analizi ile incelenmiştir. Sulu koşullarda rijitlik ile gerilme doğrusal bir ilişki göstermiş, 3Y- TZP en yüksek gerilme, 5Y-PSZ ise en yüksek deformasyonu sergilemiştir. Susuz koşullarda termal etkiler özellikle 5Y-PSZ'de deformasyonu artırmış ve stabilize gerilmeler akma sınırına yaklaşmıştır. Devir hızı analizleri, 200 000 RPM'de stabilize gerilmelerin daha yüksek olduğunu, yüksek devir hızlarının ise gerilme dağılımını daha dengeli hale getirerek malzeme bütünlüğünü koruduğunu göstermiştir. Translusensi farkı, 3Y-TZP'nin yüksek mekanik dayanımı ve düşük kırılma riski ile öne çıktığını, yüksek translusensili 4Y-PSZ ve 5Y-PSZ'nin ise kırılma riskinin arttığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, sulu koşulların tercih edilmesi, yüksek devir hızları ile yüksek translusensili materyallerin dikkatle seçilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermo-mechanical responses of different zirconia materials (3Y-TZP, 4Y- PSZ, 5Y-PSZ) during high-speed milling were evaluated using Explicit Dynamics finite element analysis. Under wet conditions, a linear relationship between material rigidity and stress was observed, with 3Y-TZP exhibiting the highest stress and 5Y-PSZ the greatest deformation. In dry conditions, thermal effects notably increased deformation in 5Y-PSZ, and stabilized stresses approached the material's yield limit. Speed-dependent analysis showed higher stabilized stresses at 200 000 RPM, while higher speeds provided more uniform stress distribution, protecting material integrity. Translucency differences revealed that 3Y-TZP had the highest mechanical strength and lowest fracture risk, while higher- translucency 4Y-PSZ and 5Y-PSZ materials exhibited increased susceptibility to fracture. These findings indicate that wet conditions, higher milling speeds, as well as careful selection of highly translucent materials, are critical for maintaining the mechanical integrity of zirconia restorations.