Görsel uyarılmış hareket hastalığında farklı ses uyaranlarına bağlı denge ve semptom değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of balance and symptom changes due to different sound stimuli in visually induced motion sickness
- Tez No: 1012669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE MERAL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Audiology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Sanal gerçeklik teknolojileri son yıllarda kolay erişilebilir hale gelmiştir ve eğitim, sağlık ve terapötik alanlarda yaygınlaşmıştır. Bu teknolojilerin kullanımı bazı olumsuzluklara neden olmaktadır. Görsel uyarılmış hareket hastalığı bu teknolojilerin kullanımı sonucunda ortaya çıkmakta olup baş ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, baş dönmesi ve okülomotor semptomlarla karakterizedir. Bu çalışmada Görsel Uyarılmış Hareket Hastalığı Yatkınlığı Sorgulama Anketi ile görsel uyarılmış hareket hastalığı tanısı alan bireylerde farklı işitsel koşulların (sessiz ortam, mutlu müzik, 100 Hz saf ses) görsel uyarılmış hareket hastalığı semptomları ve postüral denge üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Mutlu müzik için“Mozart-Eine Kleine nachtmusik (1 st mvt)”parçası kullanılmıştır. 100 Hz saf ses yazılım aracılığıyla üretilmiştir. Uyaranlar 65 dB olarak 1 metre mesafeden sunulmuştur. Görsel uyaran Youtube platformundan 360° SG araba sürüş videoları arasından seçilmiştir. Çalışmaya 18-30 yaş aralığında 18 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar Simülatör Hastalık Ölçeği ve statik postürografinin alt testi olan Balance Screening testinin gözler açık-sert zemin koşulu ile değerlendirilmiştir. Katılımcılar haftada bir olmak üzere üç farklı günde üç farklı ses uyaranı ile test edilmiştir. Tüm katılımcılara ön test, sanal gerçeklik uyaranına 5 dk maruz kaldıktan sonra, 5 dk boyunca sanal gerçeklik videosu esnasında üç farklı ses koşulundan biri uygulandıktan sonra ve 60 dk sonra olmak üzere Simülatör Hastalık Ölçeği ve Balance Screening testi 4'er kez tekrarlanmıştır. Ayrıca mutlu müzik koşulundan sonra Vizüel Analog Skala ile katılımcının müziği beğenme düzeyi ölçülmüştür. Çalışmada 100 Hz saf ses uyaranı koşulunda, sessiz ortam koşuluna göre mide bulantısı alt boyutunda anlamlı iyileşme gözlenmiştir. Mutlu müzik koşulunda, sessiz ortam koşuluna göre ses uyaranı sonrası ölçümlerde Balance Screening, Simülatör Hastalık Ölçeği toplam puan, okülomotor ve disoryantasyon alt boyutunda istatistiksel olarak iyileşme saptanmıştır. 100 Hz saf ses koşulunda, sanal gerçeklik uyaranı sonrası ve ses uyaranı sonrası skorlar incelendiğinde Balance Screening ölçümünde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme gözlenmiştir. Bu çalışma görsel uyarılmış hareket hastalığı semptomlarının azaltılmasında işitsel uyaranların rolünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Virtual reality technologies have become more accessible in recent years, and their areas of use are expanding in educational, health, and therapeutic fields. The use of these technologies causes some negative effects. Visually Induced Motion Sickness, which occurs as a result of using these technologies, is characterized by symptoms such as headache, fatigue, nausea, dizziness, and oculomotor issues. This study aimed to evaluate the effect of different auditory conditions (silent environment, happy music, 100 Hz pure tone) on the symptoms of Visually Induced Motion Sickness and postural balance in individuals diagnosed with Visually Induced Motion Sickness, using the Visually Induced Motion Sickness Susceptibility Questionnaire. For happy music, the piece“Mozart - Eine Kleine Nachtmusik (1st mvt)”was used. The 100 Hz pure tone was generated via software. The stimuli were presented at 65 dB from a distance of 1 meter. The visual stimulus was selected from 360° VR car driving videos on the YouTube platform. The study included 18 participants aged between 18 and 30. Participants were evaluated with the Simulator Sickness Questionnaire and the Balance Screening test (eyes open - firm surface), a sub-test of static posturography. Participants were tested on three different days, once a week, with three different sound stimuli. The Simulator Sickness Questionnaire and Balance Screening test were repeated four times for all participants: before the test, after 5 minutes of exposure to the virtual reality stimulus, after applying one of the three different music stimuli during the 5-minute virtual reality video and 60 minutes later. After the happy music condition, the participants' enjoyment of the music was measured with the Visual Analog Scale. In the study, a significant improvement was observed in the nausea sub-dimension of the Simulator Sickness Questionnaire with the 100 Hz pure tone stimulus compared to the silent condition. The happy music condition showed a statistically significant improvement in Balance Screening, total Simulator Sickness Questionnaire score, and its oculomotor and disorientation sub-dimensions in post-sound stimulus measurements compared to the silent condition. In the 100 Hz pure tone condition, a statistically significant improvement was observed in the Balance Screening measurement when comparing the scores after the virtual reality stimulus and after the sound stimulus. This study contributes to the literature by investigating the role of auditory strategies in reducing the symptoms of visually induced motion sickness.