Beyin sapı lezyonlarında oküler vestibüler uyarılmış potansiyeller
Ocular vestibular evoked myogenic potentials in brainstem lesions
- Tez No: 664854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY GÜLEÇ UYAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve amaç: Vestibüler sistem, başın uzaydaki konumunu ve hareketlerini algılar ve vestibülo-oküler refleks (VOR), vestibülo-spinal refleks (VSR) ve vestibülo-kollik refleksler (VKR) ile hareket halinde bile çevremizi net görmemizi, başın stabilizasyonu ve dengemizin korunup sürdürülmesini sağlar. Akustik uyarana yanıt olarak yüzeyel ekstraoküler kaslardan kaydedilen kısa latanslı myojenik yanıtlar olan oküler vestibüler evoked myojenik potansiyel (oVEMP) yanıtları, VOR yolağını elektrofizyolojik olarak değerlendirir. Bu araştırmada beyin sapı lezyonlarının, VOR elektrofizyolojik eşdeğeri olarak kabul edilen oVEMP testine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Haziran 2018 - Ocak 2020 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ve akut beyin sapı lezyonu saptanan 32 hasta ve herhangi bir nörootolojik hastalığı bulunmayan 32 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Gruplar yaş ve cinsiyet dağılımı bakımından benzerdi ve bilateral olarak uygulanan oVEMP testi ile her grup için 64'er trase kaydedildi. Testler, Synergy EMG ve EP sistemi (Medelec; Viasys Healthcare UK Ltd 2009) ile gerçekleştirildi. Traseler yanıt persistans, n1 ve p1 latansları, n1p1 interval uzunluğu ve amplitüd değerleri, n1 ve p1 latans farkları ve amplitüd asimetri oranları (AO) bakımından karşılaştırıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 25.0 istatistik paket programıyla analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: The vestibular system perceives the position of the head in space under the influence of gravity and head motions through the peripheral vestibular structures in the inner ear, and with the vestibulo-ocular reflex (VOR), vestibulo-spinal reflex and vestibulo-colic reflexes, it allows us to see our environment clearly even in motion, stabilize the head and maintain our balance. The ocular vestibular evoked myogenic potentials (oVEMP), which are short-latency myogenic responses recorded by surface electrodes from extraocular muscles in response to air conducted or bone conducted stimuli, evaluate the VOR pathway electrophysiologically. In our study, we aimed to evaluate the effect of brainstem lesions on the oVEMP test, which is considered to be the electrophysiological equivalent of VOR. Material and methods: In our study, 32 patients and 32 healthy volunteers who applied to our clinic between June 2018 and January 2020 and had acute brainstem lesions in brain imaging were included. These two groups were similar in terms of age and gender. The oVEMP test applied to the patient and control group was recorded using the Synergy EMG and EP system (Medelec; Viasys Healthcare UK Ltd 2009). 64 oVEMP traces of 32 individuals in both groups as right / left were recorded. The presence of response in each trace, n1 latency, p1 latency, n1p1 interval values, amplitude, amplitude asymmetry ratio, interaural n1 and p1 latency differences were evaluated. The data were analyzed with IBM SPSS Statistics 25.0 program.