Otizm spektrum bozukluğu tanısı almış veya şüphesi olan çocukların sosyal iletişim becerileri ile ebeveynlerinin duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between social communication skills of children diagnosed with or suspected of autism spectrum disorder and their parents' emotion regulation skills
  1. Tez No: 1012696
  2. Yazar: CANAN DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı veya şüphesi olan çocukların sosyal iletişim becerileri ile ebeveynlerinin duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, nicel araştırma yöntemleri kapsamında korelasyonel tarama deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İstanbul ilinde yaşayan ve 18–72 ay aralığında 102 OSB tanısı veya şüphesi bulunan çocuk ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve Sosyal İletişim Kontrol Listesi – Revize Edilmiş–Okul Tabanlı Versiyon (SİLKOL-R-OTV) kullanılmıştır. Elde edilen veriler parametrik varsayımların karşılanması sonrasında Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Anne DDGÖ toplam puanı ile çocukların SİLKOL toplam puanı arasında düşük düzeyde negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = –,236; p = ,016). Baba DDGÖ toplam puanı ile SİLKOL toplam puanı arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmasına karşın bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (r = –,180; p = ,071). Anne ve baba DDGÖ toplam puanları arasında ise pozitif yönlü, düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür (r = ,403; p < ,01). Sonuç: Anne DDGÖ toplam puanı ile SİLKOL toplam puanı arasında düşük düzeyde, negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken, baba DDGÖ toplam puanı ile SİLKOL toplam puanı arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı saptanmıştır. Bulgular, ebeveynlerin duygu düzenleme güçlük düzeyleri arttıkça çocukların sosyal iletişim performanslarının azalma eğilimi gösterdiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between the social communication skills of children diagnosed with or suspected of having Autism Spectrum Disorder (ASD) and the emotion regulation abilities of their parents. Materials and Methods: This study was designed using a correlational survey model within the scope of quantitative research methods. The study group consisted of 102 children aged 18–72 months, diagnosed with or suspected of having ASD and their parents living in Istanbul. Data were collected using the Demographic Information Form, the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), and the Social Communication Checklist – Revised School-Based Version (SCC-R-SBV). After meeting parametric assumptions, the data were analyzed using Pearson product–moment correlation analysis. Results: A statistically significant, low-level, negative correlation was identified between mothers' DERS total scores and children's SCC total scores (r = −.236, p = .016). In contrast, although a negative association was observed between fathers' DERS total scores and SCC total scores, this relationship did not reach statistical significance (r = −.180, p = .071). Furthermore, a statistically significant, low-level, positive correlation was found between mothers' and fathers' DERS total scores (r = .403, p < .01). Conclusion: While a low-level, negative, and statistically significant relationship was identified between mothers' DERS total scores and children's SCC total scores, no significant relationship was found for fathers. The findings suggest that as parents' difficulties in emotion regulation increase, children's social communication performance tends to decrease.