Atriyal fibrilasyonlu hastalarda EEG tabanlı fonksiyonel analizler
EEG-based functional brain network analyses in patients with atrial fibrillation
  1. Tez No: 1012717
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGE YILMAZ DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN TOPLUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kardiyoloji, Anatomi, Nöroloji, Cardiology, Anatomy, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
Özet
Atriyal fibrilasyon (AF), klinik inme bulunmadığı durumlarda dahi bilişsel gerileme ve yapısal beyin değişiklikleri ile ilişkilendirilmiştir; ancak altta yatan nörofizyolojik mekanizmalar tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, inme öyküsü bulunmayan AF hastalarında dinlenim durumu beyin fonksiyonel ağ dinamiklerinin EEG mikrodurum analizi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu prospektif çalışmaya inme öyküsü bulunmayan 10 AF hastası ile yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve bilişsel durum bakımından eşleştirilmiş 11 sağlıklı kontrol dahil edildi. Bilişsel durum Mini-Mental Durum Testi (MMSE) ile tarandı; tüm katılımcıların 24 ve üzeri puan alması, klinik düzeyde belirgin bir bilişsel bozukluğun bulunmadığını doğrulamıştır. Sol atriyum çapı ekokardiyografi ile değerlendirildi. Gözler kapalı dinlenim durumu EEG kaydı 64 kanallı yüksek yoğunluklu sistem ile alındı. Dört kanonik mikrodurum (A, B, C, D) tanımlanarak mikrodurum parametreleri (süre, sıklık, kapsama, açıklanan varyans) ve geçiş olasılıkları analiz edildi. MMSE skorları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. AF hastalarında görsel işleme ağı ile ilişkilendirilen Mikrodurum B'nin sıklık, kapsama ve açıklanan varyans değerlerinde anlamlı azalma görülürken; varsayılan durum ve belirginlik ağlarıyla ilişkilendirilen Mikrodurum C'nin süresinde anlamlı uzama saptandı. Geçiş dinamikleri incelendiğinde AF grubunda D'den C'ye geçişlerin arttığı, C'den B'ye ve D'den A'ya geçişlerin ise azaldığı görüldü. Kardiyak yeniden şekillenmenin bir göstergesi olan sol atriyum çapı, Mikrodurum B kapsama oranındaki azalma ve C'den B'ye geçiş olasılığındaki azalma ile güçlü korelasyon gösterdi. Bu bulgular, AF hastalarında belirgin bilişsel bozulma ortaya çıkmadan önce beyin fonksiyonel ağ dinamiklerinde subklinik değişikliklerin meydana geldiğine ve bu değişikliklerin yapısal kardiyak yeniden şekillenme ile ilişkili olduğuna işaret etmektedir. EEG mikrodurum analizi, AF'nin nörobilişsel etkilenimini değerlendirmede potansiyel bir araç olabilir.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF) has been associated with cognitive decline and brain structural changes even in the absence of clinical stroke, yet the underlying neurophysiological mechanisms remain incompletely understood. This study aimed to investigate resting-state brain functional network dynamics in stroke-free AF patients using EEG microstate analysis. This prospective study enrolled 10 AF patients without prior stroke and 11 age-, sex-, education- and cognitive-matched healthy controls. Cognitive status was screened with the Mini-Mental State Examination (MMSE); all participants scored 24 or above, confirming the absence of clinically manifest cognitive impairment. Left atrial diameter was assessed by echocardiography. Eyes-closed resting-state EEG was recorded using a 64-channel high-density system. Four canonical microstates (A, B, C, D) were identified, and microstate parameters (duration, occurrence, coverage, explained variance) and transition probabilities were analyzed. MMSE scores did not differ significantly between groups. AF patients showed significant decreases in occurrence, coverage, and explained variance of Microstate B, associated with the visual processing network, while Microstate C, associated with the default mode and salience networks, demonstrated significantly prolonged duration. Transition dynamics revealed increased D-to-C transitions in the AF group, whereas C-to-B and D-to-A transitions decreased. Left atrial diameter strongly correlated with reduced Microstate B coverage and decreased C-to-B transition probability. These findings indicate that subclinical alterations in brain functional network dynamics occur in AF patients before overt cognitive impairment emerges, and are associated with structural cardiac remodeling. EEG microstate analysis may serve as a potential tool for evaluating neurocognitive involvement of AF.