Başkası lehine sigorta
Insurance for the account of a third party
  1. Tez No: 1012726
  2. Yazar: ZELİHA KARAMAN OKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TÜZEMEN ATİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Başkası lehine sigorta, sigortacı ile sigorta ettiren arasında yapılan sigorta sözleşmesinde sigorta ettirenin bir başkasına, yani sigortalıya ait sigorta menfaatini kendi adına ve fakat sigortalı lehine sigortalattığı sözleşmedir. Bu hukuki ilişki, sigortacı ile sigorta ettiren arasında kurulurken, sigortalı bu sözleşmenin ilgilisi konumundadır. Bu çalışmada, Türk Ticaret Kanunu'nun 1454. maddesinde düzenlenen“Başkası Lehine Sigorta”, Türk ve Alman hukuk sistemleri ekseninde karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelenmektedir. Bu kapsamda öncelikle, başkası lehine sigortanın tarihsel kökenleri ve konu hakkındaki normatif düzenlemeler sistematik biçimde incelenmiştir. Daha sonra, başkası lehine sigortanın teorik ve kavramsal temelleri incelenerek, temsil ilişkisi ile üçüncü kişi yararına sözleşmelere olan yapısal yakınlıklar karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Mehaz Alman hukukunda daha kapsamlı bir şekilde düzenlenmiş olan başkası lehine sigortaya ilişkin Türk hukukundaki düzenlemeler bazı belirsizlikler içermektedir. Özellikle sigorta ettirenin tasarruf yetkisine ilişkin Türk hukukunda açık bir hüküm bulunmaması, başkası lehine sigorta karinesine ilişkin farklılıklar ve temsil ile karine arasındaki farklılıkların yeterince açık şekilde düzenlenmemiş olması gibi hususlar konu hakkında duraksamalara yol açabilecek niteliktedir. Açıklanan nedenle bu çalışmada, başkası lehine sigortaya ilişkin TTK m. 1454 hükmüne yönelik bir değişiklik önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Insurance for the account of a third party refers to an insurance contract concluded between the insurer and the policyholder, in which the policyholder insures an insurance interest belonging to another person, that is, the insured, in their own name but for the benefit of that insured. This legal relationship is established between the insurer and the policyholder, while the insured is the party concerned by the contract. This study examines“Insurance for the account of a third party”, regulated under Article 1454 of the Turkish Commercial Code, through a comparative approach within the frameworks of the Turkish and German legal systems. In this context, the historical roots of insurance for the account of a third party and the normative regulations on the subject have first been examined in a systematic manner. Subsequently, the theoretical and conceptual foundations of insurance for the account of a third party have been examined, and the structural similarities between agency relationships and contracts for the benefit of a third party have been analyzed comparatively. The provisions of Turkish law concerning insurance for the account of a third party contain certain ambiguities, whereas they are regulated more comprehensively in German law. In particular, the absence of an explicit provision in Turkish law regarding the policyholder's power of disposition, the differences concerning the presumption of insurance for the account of a third party, and the insufficiently clear regulation of the distinctions between representation and presumption are matters that may give rise to uncertainties on the subject. For the reasons explained, this study proposes an amendment to Article 1454 of the Turkish Commercial Code concerning insurance for the account of a third party.