Şiddetin ve suçun alımlanması: Çağatay Yaşmut, Andrea Camillerı ve J.C. Grangé'nin romanlarında eleştirel söylem analizi
Interpretation of violence and crime: A critical discourse analysis in the novels of Çağatay Yaşmut, Andrea Camilleri, and J.C. Grangé
  1. Tez No: 1012727
  2. Yazar: BÜLENT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS CANTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Dilbilim, Karşılaştırmalı Edebiyat, Forensic Medicine, Linguistics, Comparative Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Çağatay Yaşmut, Andrea Camilleri ve Jean-Christophe Grangé'nin polisiye romanları ekseninde, suç ve şiddet olgusunun toplumsal alımlanışını Eleştirel Söylem Analizi (ESA) yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, temelde kriminolojinin disiplinlerarası doğasına uygun olarak edebiyat sosyolojisi ve edebiyatın diğer dallar ile ilişkileri üzerinden oluşan verilerinden faydalanmakta olup, polisiye anlatıyı toplumsal zihniyetin, şiddet ve suça dair eğilimlerin yansıdığı bir“kültürel ayna”olarak ele almaktadır. Çalışmanın temel sorunsalı, farklı ulusal edebiyatlarda, bu noktada Türk, İtalyan ve Fransız, tezahür eden suç kurgularının, ortak bir coğrafi ve kültürel paydada birleşip birleşmediğine odaklanmaktadır. Bu çerçevede, söz konusu yazarların incelenen eserlerdeki suç yapılanmaları, şiddetin icra biçimleri ve kurumsal adalet mekanizmalarına yönelik eleştirel söylemler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, antropolojik ve coğrafi benzerlikler, kültürel kodlar ve benzer toplumsal patolojilerin, bu üç yazarın metinlerinde birleşerek özgün bir“Akdeniz Suç/Polisiye Edebiyatı”modelini ortak olarak inşa ettiği saptanmıştır. Literatürdeki mevcut çalışmalara katkı olarak bu tez, polisiye kurguyu sadece bir tür analizi olarak değil, Akdeniz havzasındaki toplumsal yolsuzluk, bireysel yabancılaşma ve şiddetin kemikleşmiş söylemlerini deşifre eden kapsayıcı bir model olarak sunmaktadır. Sonuç olarak çalışma, suçun niteliği ve işlenme şekillerinin toplumun hassasiyet noktalarını ve endişelerini yansıttığını ortaya koyarak, kriminoloji ve edebiyat eleştirisi disiplinlerine teorik bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the social reception of crime and violence through the method of Critical Discourse Analysis (CDA), focusing on the detective novels of Çağatay Yaşmut, Andrea Camilleri, and Jean-Christophe Grangé. In accordance with the interdisciplinary nature of criminology, the research utilizes data derived from the sociology of literature and the relationships between literature and other disciplines, treating the detective narrative as a“cultural mirror”reflecting social mindset and tendencies regarding violence and crime. The main problem of the study focuses on whether crime fictions manifesting in different national literatures -specifically Turkish, Italian, and French- converge on a common geographical and cultural ground. Within this framework, criminal structures, forms of violence, and critical discourses toward institutional justice mechanisms in the selected works of the aforementioned authors are analyzed. As a result of the research, it has been determined that anthropological and geographical similarities, cultural codes, and analogous social pathologies collectively construct an original“Mediterranean Crime/Detective Literature”model across the texts of these three authors. As a contribution to existing literature, this thesis presents detective fiction not merely as a genre analysis, but as an inclusive model that deciphers the entrenched discourses of social corruption, individual alienation, and violence within the Mediterranean basin. Consequently, by demonstrating that the nature and commission of crime reflect the sensitivities and anxieties of society, the study aims to provide a theoretical contribution to the disciplines of criminology and literary criticism.