Normal işiten bireylerde bilişsel görev sırasında geçici uyarılmış otoakustik emisyon baskılanması
Suppression of transient evoked otoacoustic emissions during a cognitive task in individuals with normal hearing
  1. Tez No: 1012728
  2. Yazar: PINAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Medial olivokoklear sistem; frekans çözünürlüğü, gürültüde konuşma anlaşılırlığı ve işitme sisteminin akustik travmalardan korunması gibi işlevlerde rol almaktadır. OAE testi, özellikle OAE baskılanma/supresyon testi, MOK efferent sisteminin değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Üst düzey bilişsel süreçlerin OAE supresyonuna etkisi ise merak konusudur. Bu çalışmanın amacı, normal işiten bireylerde bilişsel bir görev sırasında MOK efferent sistemin TEOAE testi ile değerlendirilmesidir. Çalışmaya işitmesi normal olan 18-40 yaş arası 24 gönüllü birey dahil edilmiştir. İlk olarak, non-linear modda 80 dB SPL klik uyaran gönderilerek sağ kulaktan TEOAE yanıtları kaydedilmiştir. Ardından insert kulaklık (ER-3A) aracılığıyla sol kulağa, dar bant gürültü (NBN) uyaranı (60 dB şiddetinde) sunulurken TEOAE supresyon ölçümü yapılmıştır. Son olarak, sayı dizisi görevi (bilişsel görev) yürütülürken supresyon ölçümü tekrarlanmıştır. Her üç ölçüm koşulunda bireylerin 1 kHz ve 2 kHz'lerdeki TEOAE amplitüd (dB) ve SNR (dB) incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, bilişsel görev koşulunda TEOAE amplitüd (dB) ve SNR (dB) değerlerinin referans ölçüme kıyasla azaldığı, en belirgin supresyonun ise 2 kHz'de ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bilişsel görev koşulunda gerçekleştirilen supresyon testi sırasında, 1 kHz ve 2 kHz TEOAE amplitüd (dB) değerlerinde sayısal artış gözlenmiş; ancak bu değişimin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Benzer şekilde, 1 kHz TEOAE SNR (dB) değerinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan sayısal bir azalma gözlenirken (p>0,05), 2 kHz TEOAE SNR (dB) değerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Bilişsel görev sırasında TEOAE yanıtlarında gözlenen değişimlerin, MOK efferent sistemin top-down mekanizmalar aracılığıyla periferik işitsel sistem üzerinde düzenleyici bir etkisinin olabileceğini desteklediği düşünülmektedir. Özellikle 2 kHz'de saptanan SNR (dB) azalmasının fizyolojik gürültüden etkilenebileceği göz önünde bulundurulduğunda, klinik değerlendirmelerde amplitüd (dB) değerlerinin de SNR ölçümleri ile birlikte ele alınmasının önemli olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The medial olivocochlear system plays a role in frequency resolution, speech perception in noise, and protection of the auditory system against acoustic trauma. OAE testing, particularly OAE suppression paradigms, is widely used in the assessment of the MOC efferent system. The influence of higher-order cognitive processes on OAE suppression remains of interest. This study aimed to evaluate the MOC efferent system in normal-hearing individuals during a cognitive task using TEOAEs. Twenty-four normal-hearing volunteers aged 18–40 years were included. Initially, TEOAE responses were recorded from the right ear using an 80 dB SPL click stimulus in non-linear mode. Subsequently, suppression measurements were obtained while NBN (60 dB) was presented to the contralateral ear via an ER-3A insert earphone. Finally, the procedure was repeated during a digit span task as the cognitive condition. TEOAE amplitude (dB) and SNR at 1 kHz and 2 kHz were analyzed across all conditions. Results showed reduced TEOAE amplitude and SNR values during the cognitive task compared to the reference condition, with the most prominent suppression observed at 2 kHz. Although TEOAE amplitude values increased numerically at both 1 kHz and 2 kHz during the cognitive condition, these changes were not statistically significant (p>0.05). Similarly, a non-significant decrease in SNR was observed at 1 kHz (p>0.05), whereas a statistically significant reduction was found at 2 kHz (p<0.001). These findings suggest that the MOC efferent system may modulate peripheral auditory processing through top-down mechanisms during cognitive load. The reduction in SNR at 2 kHz may be influenced by physiological noise, indicating that amplitude measures should also be considered alongside SNR in clinical evaluation.