Tek taraflı işitme kaybında bilişsel yükün çoklu duyusal sistem üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cognitive load on multisensory system in single-sided deafness
- Tez No: 942919
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAMAN, DR. HALİDE ÇETİN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmada, tek taraflı işitme kaybının postural denge üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Statik ve dinamik denge, çeşitli test protokolleri kullanılarak değerlendirilmiş ve işitme kaybı tarafının postural stabilite üzerindeki olası etkilerinin ortaya konması hedeflenmiştir. Ek olarak, çift görev paradigmasıyla bireylere sağlanan bilişsel yükün postural kontrol üzerinde sağlayacağı potansiyel farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, sol tek taraflı işitme kaybı olan (n=15, yaş=34,1±14,1), sağ tek taraflı işitme kaybı olan (n=15, yaş=36,1±14,7) ve sağlıklı işiten bireyler (n=15, yaş=28,1±10,2) dahil dilmiştir. Denge değerlendirmesi için tüm bireylere Flamingo Denge Testi (FDT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG) ve Bilgisayarlı Dinamik Postürografi (BDP) testi uygulanmıştır. Çalışmada uygulanan çift görev paradigması, gürültü ve sözel akıcılık testi varlığında gerçekleştirilmiştir. BDP testindeki tüm dinamik denge değerlendirmeleri her iki durum için (temel durum ve bilişsel durum) ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. BDP ile kompozit denge parametrelerinin değerlendirilmesine ek olarak aynı zamanda bireylerin vücut yerçekimi merkezi (COG) toplam yer değiştirmesi de ayrı olarak formülize edilip değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada, tek taraflı işitme kaybı olan bireylerin postural denge performansları normal işiten bireylere kıyasla daha kötü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study comprehensively examines the effects of single-sided deafness on postural balance. Static and dynamic balance were assessed using various test protocols, aiming to reveal the potential impacts of the side of hearing loss on postural stability. Additionally, the study aimed to identify potential differences in postural control resulting from the cognitive load imposed on individuals through a dual-task paradigm. Method: The study included individuals with left-sided hearing loss (n=15, age=34.1±14.1), right-sided hearing loss (n=15, age=36.1±14.7), and normal-hearing individuals (n=15, age=28.1±10.2). For balance assessment, all participants underwent the Flamingo Balance Test (FBT), the Timed Up and Go Test (TUG), and Computerized Dynamic Posturography (CDP). The dual-task paradigm used in the study was performed under conditions of noise and verbal fluency tasks. All dynamic balance assessments in the CDP test were conducted separately for both baseline (single-task) and cognitive (dual-task) conditions. In addition to evaluating composite balance parameters using CDP, the total displacement of the participants' center of gravity (COG) was also calculated and analyzed. Results: The study found that individuals with single-sided deafness had poorer postural balance performance compared to normal-hearing individuals.