Fazıl Mustafa Paşa'nın 1690 tarihli Belgrad Seferi'nde organizasyon ve lojistik
Organization and logistic in Fazil Mustafa Pasha's 1690 Belgrade Expedition
  1. Tez No: 1012767
  2. Yazar: NEBAHAT PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 1683 yılında yaşanan Viyana bozgunu sonrasında kaybedilen kalelerin Osmanlı Devleti tarafından geri alınmasına yönelik faaliyetler anlatılmıştır. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin toparlanma emareleri gösterdiği 1690 yılında çıkılan Üngürüs Seferi'nin kışlak, hazırlık, menzil, iaşe organizasyonu gibi lojistik faaliyetleri incelenmiştir. Belgrad Seferi'nin, başarıyla neticelenmesinde etkili olan unsurlardan iaşe organizasyonu, nakliye, mühimmat temini ve finansman kaynakları dışında sefer sonucunu olumlu anlamda etkileyen siyasi durumdan da bahsedilmiştir. Özellikle Fâzıl Mustafa Paşa'nın sadârete geldikten sonra devlet kademesinde yaptığı tayin ve aziller seferin başarısında önemli rol oynamıştır. Osmanlı sınırlarının çok ötesinde Avrupalı devletler arasında yaşanan siyasi ve askerî mücadeleler ise dolaylı olarak Osmanlı tarafının saha başarısını olumlu yönde etkilemiştir. Bu sefer çalışmasında, Osmanlı Devleti'nin 16. Yüzyılda girdiği savaşlardaki iaşe, ikmal, gelir ve gider gibi konularda değişiklik arz eden hususlara yeri geldiğinde değinilmiştir. Çalışmanın omurgasını oluşturan arşiv belgelerinde yer alan ve tespit edilen veriler, daha kolay anlaşılması amacıyla sıkça tablolar oluşturularak çalışmanın ilgili yerlerinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study describes the activities of the Ottoman Empire aimed at recapturing the fortresses lost after the defeat of Vienna in 1683. It examines the logistical operations—such as winter quarters, preparations, routes, and provisioning organization—of the Hungarian Expedition launched in 1690, a year when the Ottoman Empire showed signs of recovery. In addition to the provisioning organization, transport, ammunition supply, and financial resources that were instrumental in the successful conclusion of the Belgrade Expedition, the political circumstances that positively influenced the outcome of the campaign are also discussed. Particularly, the appointments and dismissals made by Fazıl Mustafa Pasha across state ranks after his ascension to the grand vizierate played a crucial role in the success of the expedition. Furthermore, the political and military struggles taking place among European states far beyond the Ottoman borders indirectly and positively affected the success of the Ottoman side on the field. In this study of the expedition, changes regarding matters such as provisioning, supply, revenue, and expenditure compared to the wars the Ottoman Empire entered in the 16th century are addressed where relevant. The data identified in the archival documents, which form the backbone of the study, have been frequently compiled into tables and utilized in the relevant sections of the work to ensure easier understanding.