Pakistan's responses to the Afghan refugee problem: 1979-2026
Pakistan'ın Afgan mülteci sorununa yanıtları: 1979-2026
- Tez No: 1012769
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Göç, dünya çapında önemli bir olgudur ve ev sahibi devletler için olumlu ve olumsuz sonuçları vardır. Bu araştırma, ev sahibi devlet olarak Pakistan için sosyoekonomik ve güvenlik etkilerini göstermek amacıyla Afganların Pakistan'a akınını inceliyor. Araştırma, Afgan mültecilerin Pakistan'ın güvenliğini ve sosyo-ekonomik yapısını nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. Araştırma, tarihi bağlamdan günümüze kadar olan dönemi kapsıyor. Araştırma, Pakistan politikasının 1979'daki açık kapı politikasından 11 Eylül sonrası kısıtlayıcı politikaya ve günümüzdeki kapalı kapı politikasına nasıl dönüştüğünü açıklıyor. Araştırma ayrıca, Pakistan'ın son sınır dışı etme hamlesinin ulusötesi anlatıları ve medya tasvirine ilişkin bilgiler sunarak insan güvenliği ile ulusal güvenlik arasındaki tartışmayı gündeme getiriyor. Araştırma, Pakistan'ın Afganlara kapılarını kapatmasının başlıca nedeninin güvenlik olduğunu ve büyüyen Delhi-Afganistan ilişkisinin, Pakistan'ın topraklarını dış güvenlik tehditlerinden koruma amacıyla bu konudaki konumunu daha da güçlendirdiğini savunuyor. Pakistan'ın ev sahibi devlet olarak onlarca yıldır oynadığı kritik rol Pakistan'ın güvenliği ve ekonomisi üzerinde büyük yük oluşturmuştur. Siyasal realist uluslararası ilişkiler düşünce okulu, mültecilerin ev sahibi devletler için güvenlik ve sosyoekonomik sonuçlar doğurduğunu ortaya koyarak durumu daha iyi açıklıyor.
Özet (Çeviri)
Migration is a significant phenomenon worldwide and has its positive and negative implications for the host states. The research explores the case of Afghan influx toPakistan to depict the socioeconomic and security implications for Pakistan as the host state. The research uncovers how the Afghan refugees have impacted the security and the socio-economic fabric of Pakistan. The research covers the case from historical context till contemporary times. The research explores how Pakistan policy has transformed from 1979 being open door to restrictive post 9/11 and post 2014 while the current is the closed-door policy. The research also provides insights on the transnational narratives and media portrayal of Pakistan's recent deportation drive bringing the debate of human security vs national security. The main argument of the thesis is as follows: security marks the major reason for Pakistan to close its doors for the Afghans and the growing Delhi-Afghan nexus further strengthened. Pakistan‟s position in the matter aiming to protect its territory from external security threats. The crucial role that Pakistan as the host state has played for several decades created very heavy burden on Pakistan‟s security and economy. The realist school of thought better explains the case uncovering how the refugees cause security and socioeconomic consequences for the host states.