Exploring the idea of sustainability through three early modern urbanism movements
Üç erken modern dönem şehircilik hareketi üzerinden sürdürülebilirlik düşüncesinin incelenmesi
- Tez No: 1012814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilirlik kavramının kullanımının giderek yaygınlaştığı bir dönemde bu kavramın farklı çerçevelerde değişen önceliklerde tanımlanması sürdürülebilirlik fikrinin özünden kopmasına neden olmuştur. Sürdürülebilirlik fikri binyıllar boyunca doğal kaynaklara saygı duyulan bir yaşayış biçimi olarak var olup, günümüz dünyasının büyüme odaklı yaklaşımlarıyla, dünyamızı yoğun sanayileşmenin getirdiği sorunları tersine çevirecek iyimser bir denge noktası olarak sunulmuştur. Fakat, sürdürülebilirlik fikri hedeflenen bir denge noktası olmaktan ziyade, dünyamızdaki ekolojik dinamiklere karşı sürekli gelişmekte olan bir düşünceler bütünüdür. Bu tez sürdürülebilirlik fikrinin sürekli gelişen doğasında şehircilik akımlarının etkisi olduğunu savunmuştur. Bu hipotezi şehircilik hareketlerinin henüz sürdürülebilirlik teriminin çağdaş tartışmalarda kendini göstermeden var olması ortaya çıkarmıştır. Bu çerçevede erken modern dönemde gelişen şehircilik akımları incelenerek bu akımların sürdürülebilirlik fikrine nasıl yön verdiğini ortaya konulmuştur. Bu erken modern dönem şehircilik akımları arasında Bahçe Kent (Garden City) Hareketi, Işıyan Kent (Radiant City) Hareketi ve Geniş Arazi Kenti (Broadacre City) Hareketi bulunmaktadır. Bu akımların ortaya koyduğu çevresel, sosyal ve ekonomik vizyonlar, çağdaş sürdürülebilirlik fikrinin temel konseptleri ile karşılaştırılarak sürdürülebilirlik fikri ve şehirciliğin nasıl ve ne ölçüde ilişkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu tezin çerçevesi, günümüzde gelişen şehircilik akımlarının nasıl sürdürülebilirlik fikriyle etkileşim halinde olduğunu gösterebilecek bir altyapı sunmaktadır. Bu altyapı, bahsedilen erken modern dönem hareketlerin ardından gelişmeye devam eden şehircilik akımları ve aynı şekilde gelişmeye devam eden sürdürülebilirlik fikrinin etkileşimini de ortaya çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
In an era where the sustainability term is becoming increasingly widespread, defining this concept with varying frameworks has led to a disconnect from its essence. The sustainability idea has existed for thousands of years as a way of life that respects natural resources. Yet, in today's growth-oriented world, it has been presented as an optimistic equilibrium point to reverse the problems caused by intensive industrialisation. However, rather than being an intended equilibrium point, the concept of sustainability is a continuously evolving collection of ideas in response to the ecological dynamics of our world. This thesis argues that urbanism movements have influenced the constantly evolving nature of the sustainability idea. This hypothesis is reinforced by the fact that urbanism movements existed before the term sustainability appeared in contemporary discourse. Within this framework, urbanism movements that developed in the early modern period were examined to reveal how these movements shaped the sustainability idea. This period includes the Garden City, the Radiant City, and the Broadacre City Movement. By comparing the environmental, social, and economic visions presented by these movements with the key concepts of the contemporary sustainability idea, the study reveals how and to what extent the idea of sustainability and urbanism are interrelated. Furthermore, the framework of this thesis provides a basis for revealing how contemporary urban planning movements interact with the concept of sustainability. This framework will highlight the ongoing interaction between urbanism and the sustainability idea that has continued to develop since the early modern movements.