Farklı organik gübrelerin kolzada tane verimi ve bazı verim özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Farkli organi̇k gübreleri̇n kolzada tane veri̇mi̇ ve bazi veri̇m özelli̇kleri̇ üzeri̇ne etki̇si̇ni̇n beli̇rlenmesi̇
- Tez No: 1012831
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kolzada farklı organik gübre uygulamalarının verim ve verim unsurları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi deneme alanlarında 2023-2024 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Araştırmada iki kışlık kolza çeşidi (Exception ve Expression) ve farklı gübre türleri (kontrol, kimyasal gübre, sığır gübresi, tavuk gübresi ve solucan gübresi) kullanılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Ana parsellere çeşitler, alt parsellere gübre uygulamaları tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Araştırmada; bitki boyu, yan dal sayısı, bitkide kapsül sayısı, kapsülde tane sayısı, tane verimi, bin tane ağırlığı, yağ oranı ve yağ verimi özellikleri incelenmiştir. Yürütülen çalışma neticesinde en yüksek tane verimleri kimyasal gübre (395.3 kg/da) ve tavuk gübresi (382.5 kg/da) uygulamalarından elde edilmiştir. En yüksek yağ oranı %46.3 ile solucan gübresi uygulamasında belirlenmiştir. Ham yağ verimi bakımından en yüksek değerleri sırasıyla 181.2 ve 175.1 kg/da değerleri ile kimyasal ve solucan gübreleri sağlamıştır. Araştırma neticesinde, kolza yetiştiriciliğinde tavuk ve solucan gübrelerinin kimyasal gübre kullanımını azaltma ve tarımsal sürdürülebilirlik bakımından önemli bir potansiyele sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Agricultural Application and Research Center experimental fields of the Faculty of Agriculture, Bursa Uludağ University, during the 2023-2024 vegetation period to determine the effects of different organic fertilizer applications on yield and yield components of rapeseed. Two winter rapeseed varieties (Exception and Expression) and different fertilizer types (control, chemical fertilizer, cow manure, chicken manure, and vermicompost) were used in the study. The experiment was set up in a split-plot design in randomized blocks with three replications. Varieties were randomly distributed to the main plots, and fertilizer applications to the subplots. Plant height, number of lateral branches, number of capsules per plant, number of seeds per capsule, seed yield, thousand-seed weight, oil yield, and oil yield were examined. The highest seed yields were obtained from chemical fertilizer (395.3 kg/da) and chicken manure (382.5 kg/da) applications. The highest oil content was determined in the vermicompost application with 46.3%. In terms of crude oil yield, the highest values were provided by chemical and vermicompost fertilizers with values of 181.2 and 175.1 kg/da, respectively. As a result of the research, it can be said that chicken and vermicompost fertilizers have significant potential in reducing chemical fertilizer use and ensuring agricultural sustainability in rapeseed cultivation.