Farklı organik gübrelerin antepfıstığında bazı bitki besin maddeleri üzerine etkileri
Effects of different organic fertilizers on some mineral elements contents on pistachio
- Tez No: 698070
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 2018-2019 yılları arasında Şanlıurfa ili Karaköprü ilçesi Kırkpınar mahallesinde bulunan kuru koşullardaki ticari antepfıstığı bahçesine yürütülmüştür. Bu çalışmada farklı organik gübreler kullanarak organik gübrelerin, antepfıstığının kırmızı çeşidini nasıl etkilediği; toprakta ve yaprakta yapılan analizler sonucu ortaya çıkarılmıştır. Bahçede yer alan ağaçlar yaklaşık 30 yaşında olup gelişme ve verim durumları birbirine yakındır. Yaprak örnekleri 16-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınmıştır. Toprak örnekleri ise 9 Kasım 2019 tarihinde alınmıştır. Yapraklarda makro ve mikro besin elementleri analizleri ise akredite olmuş Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü laboratuvarında yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; toprak örnekleri pH bakımından nötr ve hafif alkali, tuz probleminin olmadığı fakat tuz oranı en yüksek olan toprak derinliğinin 40-60 cm de % 1,38 ile leonardit uygulamasında tespit edilmiştir. Kireç oranı en yüksek toprak derinliği 40-60 cm'de %35,05 değeriyle solucan ve kimyasal gübre uygulamasından elde edilmiştir. Tüm uygulamalar gerekli organik madde miktarı bakımından yetersiz çıkmıştır. Topraktaki besin elementi kapsamlarına en yüksek fosfor değeri (40-60 toprak derinliğinde), 8,30 ppm ile çiftlik gübresi uygulamasında; en yüksek potasyum değeri (40-60 toprak derinliğinde), 258,48 ppm ile çiftlik gübresi uygulamasından elde edilmişti. En yüksek kalsiyum değeri (40-60 toprak derinliğinde) 8535,73 ppm ile leonardit uygulamasında; en yüksek magnezyum değeri (40-60 toprak derinliğinde) 288,41 ppm ile leonardit uygulamasında tespit edilmiştir. Bütün uygulamalarda demir yeterli düzeyde olup en yüksek demir oranı (40-60 toprak derinliğinde) 6,66 ppm ile leonardit uygulamasında tespit edilmiştir. Uygulamalara genel olarak bakıldığında hepsinde çinko, bakır ve mangan bakımından yetersiz bulunmuştur. En yüksek çinko değerine (1,83 ppm), en yüksek mangan değerine (16,53 ppm) ve en yüksek bakır değerine (1,49 ppm) ile leonardit uygulamasında (40-60 toprak derinliğinde) rastlanmıştır. Yapraklardaki besin elementleri kapsamları ise bakır, çinko, mangan yeterli düzeyde; azot, fosfor, potasyum, magnezyum ve kalsiyum yetersiz bulunmuştur. Uygulanan organik gübrelerden genel olarak en iyi sonuçlar leonardit gübresinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a commercial pistachio orchard in dry conditions in the Kırkpınar neighborhood of Karaköprü district of Şanlıurfa between 2018-2019. In this study, using different organic fertilizers, how organic fertilizers affect the red variety of pistachio; It was revealed as a result of analyzes made in soil and leaves. The trees in the garden are about 30 years old and their development and yield conditions are close to each other. Leaf samples were taken between 16-31 July 2019. Soil samples were taken on 9 November 2019. The analyzes of macro and micro nutrients in the leaves were carried out in the laboratory of Gaziantep Pistachio Research Institute, which is accrediated. According to the data obtained; The soil samples were found to be neutral in terms of pH and slightly alkaline, with no salt problem, but with the highest salt content at 40-60 cm of soil depth with 1.38% in leonardite application. The highest lime rate was obtained from worm and chemical fertilizer application with a value of 35.05% at 40-60 cm soil depth. All applications were found to be insufficient in terms of required amount of organic matter. The highest phosphorus value (40-60 soil depth) in the nutrient content in the soil, with 8.30 ppm in farm manure application; The highest potassium value (at 40-60 soil depth) was obtained from farm manure application with 258.48 ppm. The highest calcium value (at 40-60 soil depth) was 8535.73 ppm in leonardite application; The highest magnesium value (at 40-60 soil depth) was found in leonardite application with 288.41 ppm. Iron was sufficient in all applications, and the highest iron content (at 40-60 soil depths) was found in the leonardite application with 6.66 ppm. When we look at the applications in general, all of them were found to be insufficient in terms of zinc, copper and manganese. The highest zinc value (1.83 ppm), the highest manganese value (16.53 ppm) and the highest copper value (1.49 ppm) were found in leonardite application (40-60 soil depth). The contents of nutrients in the leaves are copper, zinc, manganese at sufficient levels; Nitrogen, phosphorus, potassium, magnesium and calcium were found insufficient. In general, the best results from the applied organic fertilizers were obtained from the leonardite fertilizer.