Serviks kanseri tanısı alan hastalarda difüzyon mr bulguları ve evrelendirmeye katkısı
The findings and contribution of the diffusion MRI to the staging in patients with diagnosis of cervical cancer
- Tez No: 689710
- Danışmanlar: DR. AHMET TAN CİMİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Serviks kanseri tanısı konmuş olguların difüzyon MRG bulguları ve bulguların preoperatif dönmede tümör evrelendirmesine katkısı araştırıldı. Gereç ve yöntem: Haziran 2006-Haziran 2011 tarihleri arasında Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kolposkopide görülen lezyondan alınan punch biyopsi sonucu serviks kanseri tanısı konulan 25 olgu (çalışma grubu) ile normal uterus sahip 20 olgunun (kontrol grubu) difüzyon MRG sonrası ölçülen ortalama ADC değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca serviks kanserli olgularda FIGO evresi, histopatolojik tanı ve evreye göre yapılan alt grupların ortalama ADC değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunun ortalama ADC değeri (0,96±0,15 x 10-3 mm2/sn) kontrol grubunun ortalama ADC değerine (1,67±0,17 x 10-3 mm2/sn) göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p 0.05). Tümör evresine göre ortalama ADC değerlerine bakıldığında evre I, II ve III arasında anlamlı bir farklılık görülmemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to analyse the diffusion MRI findings and contribution of these findings to the preoperative tumor staging in patients with diagnosed cervical cancer. Material and methods: The mean ADC values which were aquired from diffusion MRI in 25 patients with cervical cancer diagnosis which was proved after punch biopsy from lesions which were seen during colposcopy (the study group) between June 2006 and June 2011 at Bakirkoy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital and in 20 patients with otherwise normal uterus (the control group) were compared. Also in patients with cervical cancer, mean ADC values were compared between the subgroups established according to the FIGO stage, histopathologic diagnosis and tumor stage. Findings: In the study group the mean ADC values (0,96±0,15 x 10-3 mm2/sn) were statistically lower than that of the control group (1,67±0,17 x 10-3 mm2/sn) (p 0.05). There was also no significant difference between the mean ADC values of the stage I, stage II and stage III disease according to the tumor stages (p> 0.05).