2025-2026 eğitim öğretim yılında Gaziantep Üniversitesi'nde yükseköğrenime başlayan öğrencilerde sağlık okuryazarlığı
Health literacy among students starting their education at Gaziantep University in the 2025-2026 academic year
- Tez No: 1013000
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Gaziantep Üniversitesi'nde yükseköğrenime başlayan öğrencilerin sağlık okuryazarlığı düzeyinin ne durumda olduğunu saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel tiptedir. Çalışmanın evrenini 2025-2026 Eğitim-Öğretim döneminde Gaziantep Üniversitesi'nde yükseköğrenime başlayacak öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışma için fen, sosyal, eğitim ve sağlık bilimleri alanlarından sekiz fakülte ve iki yüksekokul seçilmiştir. Çalışma sonuçlarının lisans eğitiminden etkilenmemesi için çalışma eğitim öğretim döneminin ilk iki ayı içerisinde tamamlanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden öğrencilere sosyodemografik özelliklerini sorgulamaya yönelik anket formu ve sağlık okuryazarlıklarını belirlemeye yönelik de Hacettepe Üniversitesi Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler kategorik değişkenler için sayı, yüzde; sürekli değişkenler için ortalama±standart sapma, ortanca, minumum, maksimum değerler ile verilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadıkları Kolmogorov-Smirnov analizi ve histogram görseliyle ile test edilmiştir. Ölçümsel verilerin analizinde parametrik test varsayımları sağlanamadığı için Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testleri, kategorik verilerin analizinde ise Ki-kare testi kullanılmıştır. p değeri yüzde 5'in altında olduğunda istatistiksel anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen 855 kişinin; yaş ortalaması 19,25±2,73, % 65,0'ı(n=556) kadın, % 64,7'si(n:553) lisans programında eğitimine devam etmektedir. Katılımcıların % 12,7'si(n=109) düşük, % 59,4'ü(n=508) orta ve % 27,8'i(n=238) yüksek sağlık okuryazarlık düzeylerine sahiptir. Sağlık okuryazarlığını yaşın artışı, kadın cinsiyeti, annelerin lise ve üzeri eğitime sahip olması ve sayısal alanda öğrenim görmek artırmaktadır. Sonuç: Çalışmaya katılanların çoğunluğu orta düzey sağlık okuryazarlığa sahiptir. Orta düzeyde olan sağlık okuryazarlığı seviyesini yükseltmek için zorunlu eğitim müfredatı içerisinde sağlık eğitimine daha çok yer verilmeli, günlük hayattan sağlık senaryolarıyla öğrenilen bilgi pekiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to determine the level of health literacy among students who have started their education at Gaziantep University. Materials and Methods: The study is cross-sectional. The study's population consists of students who will begin their higher education at Gaziantep University in the 2025-2026 academic year. The study included participants selected from the fields of sciences, social sciences, education, and health sciences.The study was completed within the first two months of the academic term. Data were collected via a questionnare and the Hacettepe University Health Literacy Scale. For descriptive statistics, mean, median, standard deviation and minimum-maximum values were used. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Chi-square test were used in the analyses. A p-value less than 5% was considered statistically significant. Results: The study included 855 individuals; the average age was 19.25±2.73, 65.0%(n=556) were female, and 64.7%(n=553) were enrolled in undergraduate programs. 12.7%(n=109) of participants had low, 59.4%(n=508) had medium, and 27.8%(n=238) had high health literacy levels. Health literacy increases with age, being female, mothers having a high school education or higher, and studying in a science or mathematics field. Conclusion: Most participants in the study had a moderate level of health literacy. To improve health literacy levels, health education should be given more prominence within compulsory education curriculum , and learned information should be reinforced through real-life health scenarios.