Epidermal büyüme faktörü (E.G.F)'nin deri allogreftleri üzerine olan etkilerinin histopatolojik olarak araştırılması
- Tez No: 31201
- Danışmanlar: PROF.DR. NADİR GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma“ Epidermal.Büyüme Faktörü ”( E.G.F. )'nin tam - kalınlık deri allogreftleri üzerine olan etkilerinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi amacı ile, deney hay¬ vanı olarak seçtiğimiz 54 adet fare üzerinde yürütüldü. Bu amaçla deney hayvanlarının sırtlarına tam - kalınlık deri allogreftleri transplante edildi. Kontrol grubuna dahil edilen deney hayvanlarına hiçbir immünsüpresif ilaç verilmezken, klasik immünsüpresif tedavi grubuna prednisolone, azathioprine ve siklosporin A kombinasyonunu içeren üçlü immünsüpresif tedavi, E.G.F. gru¬ buna ise sistemik olarak E.G.F. verilmiştir. Sonuçlar 7,14 ve 21.günlerde histopatolojik olarak değerlendirildiğinde uygulanan deri allogreftlerinin tüm grup¬ larda deney hayvanları tarafından red edildiği görülmüştür. Ancak greft damarlanmasının ağırlıklı olarak E.G.F. grubunun 7. gün örneklerinde saptanması, E.G.F.'nin literatürde belirtilen endotel migrasyonunu artırıcı etkisiyle uyumlu bu¬ lunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present histopathological study was conducted on a total of 54 mice in order to determine the effects of“ Epidermal Grovvth Factor”( E.G.F. ) on the full-thickness skin allografts. For this purpose, full-thickness skin allografts were transplanted on the dorsum of the experimental animals While no immunosuppressive drug was given to the control group, a triple - drug combination consisting of *pred- nisolone, azathioprine, cyclosporine A, was administered to the immunosuppressive treatment group. On the other hand, only E.G.F. was systematically applied to the E.G.F. group. The results were histopathologically evaluated on the 7,14 and 21. days. it was noticed that ali of the skin al¬ lografts were rejected by the experimental animals. J-lowever, graft vascularization was particulary seen in the specimens obtained on the 7 th. day E.G.F. group. This findings was in accordanse with in the previous studies vvhich also demostreated increased endothelial migration that could be attributed to the effects of E.G.F..