Ortotrop malzemeden yapılmış elastik katman ve panç sistemi arasındaki sürtünmesiz kontakt probleminin sayısal bir çözümü
A numericalic solution of frictionless contact problem between punch system and elastic layer composed of an orthortopic material
- Tez No: 337874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tez çalışmasında rijit iki panç ile bastırılan h kalınlığındaki elastik bir katman için sürtünmesiz kontakt problem ele alınmıştır. Elastik katman alt yüzeyi boyu menteşe ile zemine sabitlendiği varsayılmaktadır. Tez çalışması üç bölüm, sonuç ve kaynaklar dizini kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde, günümüze kadar yapılmış olan kontakt problemler ve singüler integral denklemlerin çözümüne ait bazı kayda değer çalışmalar sunulmuştur. İkinci bölümde, bir kontakt problem tanımlanmış, gerekli sınır şartları ve elastisite teorisi denklemleri kullanılarak bir integral denklem sistemi elde edilmiştir. Söz konusu integral denklemler sistemi, Gauss-Jacobi kuadratürü ve kollokasyon methodu kullanılarak bir lineer cebirsel denklemler sistemine dönüştürülmüştür. Üçüncü bölümde, ele alınan h kalınlıklı, homojen, ortotrop ve elastik bir katman için sürtünmesiz bir kontakt problem sayısal incelenmiştir. Panç sistemi altındaki basınç dağılımı, elastik katmanın geometrik ve mekanik özelliklerine bağlı olarak irdelenmiştir. Ayrıca bu bölümde bir özel örnek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the frictionless contact problem for an elastic layer with thickness h impressed by two rigid punches is considered. It is assumed that the lower face of the elastic layer be hinged along area. This study consists of three chapters with conclusion and references sections. In chapter 1, from past to present some studies on the contact problems and singular integral equations are mentioned. In chapter 2, contact problem is defined and corresponding integral equation system is obtained with appropriate boundary value conditions and using equations of elasticity theory. The considired integral equations system is reduced to a linear equations system by using Gauss-Jacobi quadrature and collocation method. In chapter 3, considired for homogenous, orthotropic an elastic layer with thickness h frictionless contact problem is examined numerically. Distribution contact pressure beneath the punches system is investigated depending on geometrical and mechanical qualities of elastic layer. Moreover a special example is analyzed in this chapter.