Erkek ve kadın üreme sağlığı açısından bisfenol A'nın bireysel ve toplumsal risklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of individual and social risks of bisphenol A in terms of male and female reproductive health
- Tez No: 1013063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS MACİT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SONIA SANAJOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, endüstriyel kimyasallar arasında geniş kullanım alanıyla dikkat çeken bisfenol A'nın kadın ve erkek üreme sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri değerlendirilmiştir. Polikarbonat plastikler ve epoksi reçineler başta olmak üzere birçok tüketici ürününde bulunan BPA'ya maruziyet; gıda kapları, su şişeleri ve konserve kutularının iç kaplamaları gibi çeşitli kaynaklar aracılığıyla gerçekleşebilmektedir. Maruziyet çoğunlukla oral yolla meydana gelmekle birlikte dermal temas ve inhalasyon yoluyla da ortaya çıkabilmektedir. Endokrin bozucu kimyasallar sınıfında yer alan BPA, endojen hormonların etkilerini taklit edebilmesi veya hormonal sinyal yollarını değiştirebilmesi nedeniyle hormonal denge üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Bu durum, özellikle üreme sistemi üzerinde çeşitli fizyolojik ve patolojik değişikliklere yol açabilme potansiyeli açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, BPA maruziyetinin kadın ve erkeklerde üreme sağlığı ile ilişkili olası etkilerini mevcut bilimsel kanıtlar doğrultusunda değerlendirmektir. Bu kapsamda BPA'nın toksikolojik özellikleri, maruziyet yolları ve üreme sistemi üzerindeki etkileri ele alınmış; ayrıca insanlarda gerçekleştirilen güncel çalışmalar sistematik derleme yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Literatür taraması kapsamında Ocak 2020 ile Aralık 2025 tarihleri arasında yayımlanan çalışmalar değerlendirmeye dahil edilmiştir. Bu çalışma ile BPA'nın insan üreme sağlığı üzerindeki olası risklerinin bilimsel veriler ışığında kapsamlı biçimde ortaya konulması ve maruziyetin azaltılmasına yönelik farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir. Ayrıca elde edilen bulguların, halk sağlığını korumaya yönelik düzenleyici yaklaşımların geliştirilmesine ve koruyucu politika önerilerinin oluşturulmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the potential effects of bisphenol A, a widely used industrial chemical, on female and male reproductive health. Exposure to BPA, found in many consumer products, primarily polycarbonate plastics and epoxy resins, can occur through various sources, such as food containers, water bottles, and the inner coatings of canned food containers. Exposure occurs mostly orally but can also occur through dermal contact and inhalation. BPA, which belongs to the class of endocrine disrupting chemicals, can have adverse effects on hormonal balance because it can mimic the effects of endogenous hormones or alter hormonal signaling pathways. This is particularly important in terms of its potential to cause various physiological and pathological changes, especially in the reproductive system. The main objective of this study is to evaluate the possible effects of BPA exposure on reproductive health in women and men based on current scientific evidence. In this context, the toxicological properties of BPA, routes of exposure, and effects on the reproductive system were addressed; in addition, recent studies conducted in humans were reviewed using a systematic review method. Studies published between January 2020 and December 2025 were included in the literature review. This study aims to comprehensively reveal the potential risks of BPA on human reproductive health considering scientific data and to raise awareness about reducing exposure. Furthermore, it is intended that the findings contribute to the development of regulatory approaches aimed at protecting public health and the formulation of protective policy recommendations.