Alternatif yöntem ile ferrobor üretimi
Ferroboron production by an alternative method
  1. Tez No: 1013064
  2. Yazar: GÖKNUR KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mineraller ve Bor Teknolojisi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışmasında, konvansiyonel ark ve şaft fırınlarına alternatif olarak indüksiyon ısıtma teknolojisi ile karbotermik katı–katı reaksiyonlar aracılığıyla demir borür (ferrobor) sentezinin gerçekleştirilebilirliği araştırılmıştır. Fe–B₂O₃–C toz karışımı kullanılarak ferrobor sentezi hedeflenmiş, proses parametrelerinin faz gelişimi üzerindeki etkileri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Deneysel çalışmalar iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, numune formunun (pelet, toz karışımı ve ön ısıtma uygulaması) ve karbon kaynağı türünün reaksiyon davranışı ve faz gelişimi üzerindeki rolü değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise, yüksek sıcaklıklarda oluşabilecek bor kayıplarını dengelemek amacıyla B₂O₃ miktarı stokiyometrik değerin üzerine %2, %4 ve %8 oranlarında artırılmış, bu artışın reaksiyon verimi ve faz oluşumu üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Elde edilen ürünler XRD, SEM, EDS ve MAP teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. XRD sonuçları, indüksiyon ısıtma yöntemi ile ferrobor (Fe₂B ve FeB) fazlarının başarıyla sentezlendiğini göstermiştir. Özellikle toz formda hazırlanan numunelerde FeB fazının baskın olduğu ve daha homojen bir faz dağılımı elde edildiği belirlenmiştir. Buna karşılık, pelet formundaki numunelerde sınırlı gözeneklilik nedeniyle reaksiyon ilerlemesinin kısıtlandığı, Fe₂B ara fazının daha belirgin hale geldiği ve FeB fazına dönüşümün sınırlı kaldığı gözlenmiştir. Ayrıca karbon kaynağı türünün reaksiyon mekanizması üzerinde belirleyici bir parametre olduğu tespit edilmiştir. B₂O₃ fazlalığının ise belirli bir seviyeye kadar reaksiyon verimini artırdığı, ancak yüksek oranlarda kullanıldığında süreci olumsuz etkilediği belirlenmiştir. En dengeli FeB faz gelişimi %4 B₂O₃ fazlalığı içeren numunelerde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the feasibility of synthesizing iron boride (ferroboron) via carbothermic solid–solid reactions using induction heating technology as an alternative to conventional arc and shaft furnaces was investigated. Ferroboron synthesis was targeted using an Fe–B₂O₃–C powder mixture, and the effects of process parameters on phase development were examined in detail. The experimental studies were carried out in two stages. In the first stage, the effects of sample form (pellet, powder mixture, and pre-heating application) and the type of carbon source on reaction behavior and phase evolution were evaluated. In the second stage, in order to compensate for possible boron losses at high temperatures, the amount of B₂O₃ was increased above the stoichiometric value by 2%, 4%, and 8%, and the effects of this increase on reaction efficiency and phase formation were analyzed. The obtained products were characterized using XRD, SEM, EDS, and mapping (MAP) techniques. XRD results showed that ferroboron phases (Fe₂B and FeB) were successfully synthesized via the induction heating method. In particular, it was determined that the FeB phase was dominant and a more homogeneous phase distribution was achieved in powder-form samples. In contrast, in pellet-form samples, limited porosity restricted the reaction progression, leading to a more pronounced Fe₂B intermediate phase and a limited transformation to the FeB phase. Furthermore, the type of carbon source was identified as a critical parameter influencing the reaction mechanism. It was also determined that the excess B₂O₃ improved reaction efficiency up to a certain level, whereas higher additions adversely affected the process. The most balanced FeB phase development was achieved in samples containing 4% excess B₂O₃.