Kablosuz algılayıcı ağlarda kümeleme algoritmaları ile enerji verimliliğinin arttırılması için alternatif bir yöntem geliştirme
Developing an alternative method with clustering algorithms to increase energy efficiency in wireless sensor networks
  1. Tez No: 420473
  2. Yazar: MURAD AHMED MOHAMMED AMIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarda (KAA) kısıtlı enerjiyi tedbirli kullanmak için rastgele konumlandırılan algılayıcı düğümler baz alınmaktadır. Yakın mesafedeki algılayıcıları bulup, kümeleme mantığını kullanarak düğümler arası işlevin aşamalı olarak gerçekleştirmesi sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, geliştirilen yöntemde düşük enerji uyumlu hiyerarşik kümeleme protokolü -Low-Energy Adaptive Clustering Hierarchy- (LEACH) ve K-Mean mimarisini birleştiren küme yapısı gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak eşik değere bağlı ve birbirine yakın mesafedeki düğümleri hedef alarak ikinci düzey bir kümeleme gerçekleştirilmiş ve Enerji Verimli Yakın Düğümleri Kümeleme (EVYDK) - Energy Efficient Close Nodes Clustering – (EECNC) yöntemi geliştirilmiştir. Hedef rastgele dağılımda gerçekleşen ve aynı algı mesafesi kapsamındaki alanda birden fazla algılayıcıdan ziyade tek bir algılayıcının çalışması ve algılama şeklindedir. Böylece algılama esnasında, aynı verilerin tekrarlanarak toplanmasının engellemesinden dolayı, paket hacminin azalması ve algılama için harcanan enerjinin azaltılması yoluyla enerji tasarrufu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Randomly oriented sensor nodes are used in wireless sensor networks in order to use limited energy efficiently. To utilize nodes that are close to each other with clustering method, inter-node operations were carried out progressively. In this thesis, Low-Energy Adaptive Clustering Hierarchy (LEACH) and K-mean clustering methods were combined into a new one. In addition, by targeting nodes that are subject to threshold value and close to each other, second level clustering was done and Energy Efficient Close Nodes Clustering (EECNC) method was developed. The use of only one sensor among sensors that have same range which occur in random distribution was aimed. By applying this method, while detecting, having the same data repeatedly, sent packet size was reduced and the energy was saved during detection.