Ankara ili Kalecik ilçesi tarım işletmelerinde gelir dağılımı
Income distribution on farms in Kalecik district of Ankara province
- Tez No: 120107
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ KALECİK İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNDE GELİR DAĞILIMI Berrin TAŞKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Selahattin ERAKTAN Bu araştırmada, Ankara İli Kalecik İlçesindeki tarım işletmelerinin ekonomik analizi yapılarak gelir dağılımı ortaya konulmuştur. Araştırma alanını doğal faktörler ve tarım tekniği yönünden temsil eden 3 köydeki (Yeniçöte, Çandır, Gökdere) 63 işletme, tesadüfi tabakalı örnekleme yöntemi ile 1-150 ve 151 - + dekardan büyük işletmeler olmak üzere iki büyüklük grubuna ayrılmıştır. Araştırma alanında yapılan işletme sonucuna göre; ortalama işletme arazisi 151.60 dekar olup, bunun %81,88'ini mülk arazisi, %11.87'si ortağa tutulan arazi ve %9.47'si kiraya tutulan arazidir. İşletme arazisinin % 95.49'u tarla arazisi, % 4,5 l'i ise ise sebzelik, meyvelik, ağaçlık ve bağ arazisidir. Arazi dağılımlarını gösteren Gini oranı mülk arazi için G = 0.4250, işletme arazisi için G = 0.4448 olarak hesaplanmıştır. İşletme başına düşen tarımsal gelir ortalama 3.500.823.043 TL. olup, bu gelirin dağılımını gösteren Gini oranı G= 0,4650 olarak bulunmuştur. İşletme başına ortalama aile geliri 4.230.188.123 TL.'dir. Aile gelirinin dağılımında Gini oranı G= 0,4642 olarak hesaplanmıştır. Bulunan bu değerler, incelenen işletmelerde tarımsal gelirin dengeli bir şekilde dağılmadığını göstermektedir. 2002, 79 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Mülk arazi, İşletme arazisi, Tarımsal gelir, Aile geliri, Gelir Dağılımı, Gini oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INCOME DISTRIBUTION ON FARMS IN KALECİK DISTRICT OF ANKARA PROVINCE Berrin TAŞKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr.Selahattin ERAKTAN In this research, the economics situtation of the farms were analysed and income distribution of farm families was presented in Kalecik district in Ankara. Representing research area with the respect of natural factors and agricultural techiniques, 3 villages (Yeniçöte, Çandır, Gökdere) 63 farms were classified into two groups as 1-150 and more than 150 decar by stratified random sampling method. According to research results in the area, average land operated was 151,60 decar and 81,88 % of this was owned land, 11,87 % was tillable land and 9,47 % was rent land. 95,49 % of operated land was tillable land and 4,51 % was horticulture, vegetable, vineyard land and woodland. The Gini ratios, showing the distiribution was calculated as 0,425 for owned land and as 0,4448 for operatde land. The average net farm income per farm was 3.500.823.043 TL., and the Gini ratio, G, showing the distribution of this income was found as 0,4650. the average family income per farm was 4.230. 188. 123 TL. Gini ratio was found as G= 0,4642 for family income distribution. According to these results, net farm income on farms studied was not distribution in balance. 2002, 79 pages KEY WORDS. Owned land, Operated land, Gross farm income, Net farm income, Family income, Income distribution, Gini ratio.