Ankara ili Kalecik ilçesi tarım işletmelerinde melez ırk süt sığırcılığı ve melez ırk besi sığırcılığı için fizibilite raporlarının hazırlanması ve karlılıklarının karşılaştırılması
Preparation of feasibility reports for half-breed dairy and fattening cattle and comparison of their profitibility for the farms in Kalecik district of Ankara province
  1. Tez No: 131342
  2. Yazar: NESLİHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ KALECÎK İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNDE MELEZ IRK SÜT SIĞIRCILIĞI VE MELEZ IRK BESİ SIĞIRCILIĞI İÇİN FİZİBİLİTE RAPORLARININ HAZIRLANMASI VE KÂRLILIKLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Neslihan KÖSE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı DanışmamProf. Dr. Ahmet ERKUŞ Bu araştırma Kalecik İlçesi Tarım İşletmelerinde Melez Irk Süt ve Besi Sığırcılığına yer veren işletmelerde yapılmıştır. Araştırma verileri, 2001-2002 üretim yılına ait olup, büyük baş hayvan varlığına göre seçilen 58 işletmede anket yapılarak toplanmıştır. Araştırmanın amacı, sözkonusu işletmelerin ekonomik analizlerini yaparak, yer verdikleri melez ırk süt ve besi sığırcılığı üretim faaliyetlerinin fizibilite durumlarım ortaya koymaktır. Elde edilen bulgulara göre, incelenen işletmelerin toplam gayrisafı üretim değeri içinde hayvansal üretimin payı %73,67 gibi büyük bir oranda gerçekleşmektedir. Paranın zaman değerim ve projenin ekonomik ömrünü dikkate alan ve almayan kriterlere göre incelenen işletmelerde, süt ve besi sığırcılığının birlikte üretime alındığı, süt ve besi sığırcılığı üretim faaliyetlerinin tek başına yapıldığı durumlarda proje değerlendirme sonucu fizibil olarak saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında, süt sığırcılığı üretim faaliyetine yapılan yatırımın geri ödeme süresi en kısa ve rantabilitesi en yüksektir. Net bugünkü değer, fayda / masraf oram ve iç kârlılık oram da süt sığırcılığı üretim faaliyetinde, diğerlerinden daha yüksek olarak belirlenmiştir. 2003, 69 sayfa ANAHTAR KELİMELER:Melez Irk Süt Sığırcılığı ve Melez Irk Besi Sığırcılığı, Ekonomik Analiz, Fizibilite, Net Bugünkü Değer, İç Kârlılık Oram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis Preparation of feasibility reports for half-breed dairy and fattening cattle and comparison of their profitibilhy for the firms in Kalecik District of Ankara Province. Neslihan KÖSE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ This research was carried out based on the data from Kalecik farms which was raising half-breed dairy and fattening cattle. Research data for the 2001-2002 production period were collected from 58 farms by means of survey selected according to livestock unit. The aim of the research, is to analyse the farms so as to derive the results of economic activities and also put forward the feasibility of production activities of dairy and fattening cattle farms. According to research findings, the share of animal production within the total gross production value of the farm was found to be as high as 73,67 % as a big rate in these farms. According to the criteria which consider time value of money and do not consider this criteria, project analysis results for the production activities of dairy cows and fattening cattle separately and also joint production of dairy cows and fattening cattle have been determined as feasible. Pay-back period was the shortest and the profitability of investment made on dairy cow production was higher according to the research findings. Net present worth, cost-benefit ratio and internal rate of return for dairy cow producing activity were determined as higher than the other activities as well. 2003, 69 pages KEY WORDS:Half-Breed Dairy and Fattening Cattle, Economic Analysis, Feasibility, Net Present Worth, Internal Rate of Return.