Web 2.0 destekli 5E öğrenme modelinin 9. sınıf öğrencilerinin sıvılar konusundaki akademik başarısına etkisi
The effect of the web 2.0-supported 5E learning model on 9th grade students' academic achievement in the topic of liquids
  1. Tez No: 1013120
  2. Yazar: İREM CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Web 2.0 destekli 5E öğrenmene modelinin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sıvılar konusundaki akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Keçiören ilçesinde yer alan bir devlet lisesindeki 9. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, kontrol grubunda -33- deney grubunda -33- olmak üzere 66 öğrenci oluşturmaktadır. Kontrol grubunda dersler mevcut öğretim yöntemi ile, deney grubunda ise dersler 5E öğrenme modelinin her aşamasında uygun Web 2.0 araçları kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sıvılar Konusu Başarı Testi”,“Kimya Tutum Ölçeği”ve“Bilgi İletişim Teknolojisine Yönelik (BİT) Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiş; analiz sürecinde ANCOVA, t-Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve Mann–Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Web 2.0 araçlarıyla desteklenen 5E öğrenme modelinin 9. sınıf öğrencilerinin sıvılar konusundaki akademik başarılarını, mevcut öğretim yöntemine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı belirlenmiştir. Ancak, uygulamanın öğrencilerin kimya dersine yönelik tutumları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, bilişim teknolojilerine yönelik tutum puanlarının deney grubunda olumlu yönde geliştiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of the Web 2.0-supported 5E learning model on ninth-grade students' academic achievement in the topic of liquids. The study group consisted of ninth-grade students attending a public high school located in the Keçiören district of Ankara, Türkiye. A quasi-experimental design with a pretest–posttest control group was employed in the study. The sample consisted of a total of 66 students, including 33 students in the control group and 33 students in the experimental group. While instruction in the control group was conducted using the current teaching method, instruction in the experimental group was carried out through the integration of appropriate Web 2.0 tools into each phase of the 5E learning model. The“Liquids Achievement Test,”the“Chemistry Attitude Scale,”and the“Attitude Scale Toward Information and Communication Technologies (ICT)”were used as data collection instruments. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS statistical software package. ANCOVA, independent-samples t-test, Wilcoxon Signed-Rank Test, and Mann–Whitney U Test were employed in the analysis process. The findings revealed that the Web 2.0-supported 5E learning model significantly increased ninth-grade students' academic achievement in the topic of liquids compared with the current teaching method. However, no statistically significant effect of the intervention was found on students' attitudes toward chemistry. In addition, the results indicated a positive improvement in the experimental group's attitudes toward information and communication technologies.