Total diz protezi ameliyatı sonrası bakıma yönelik geliştirilen oyunlaştırılmış mobil uygulamanın fonksiyonel sonuçlar, iyileşme durumu ve memnuniyet düzeyine etkisi
The effect of a gamified mobile application developed for postoperative care following total knee replacement surgery on functional outcomes, recovery status, and satisfaction levels
  1. Tez No: 1013220
  2. Yazar: CAFER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAZEYBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Hemşirelik, Orthopedics and Traumatology, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, total diz protezi ameliyatı sonrası bakıma yönelik geliştirilen oyunlaştırılmış mobil uygulamanın fonksiyonel sonuçlara, iyileşme durumuna ve memnuniyet düzeyine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. I. aşamada oyunlaştırılmış mobil uygulama geliştirilmiştir. II. aşamada ise total diz protezi ameliyatı geçirmiş 54 birey ile tek kör ön test-son test ölçümlü, izlemsel ve tek merkezli randomize aktif kontrollü tasarımda çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma Ağustos 2023-Ağustos 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Girişim grubundaki bireyler üç ay süreyle oyunlaştırılmış mobil uygulamayı kullanmıştır. Girişim ve aktif kontrol grubundaki bireylerden öntest, izlem (ameliyat sonrası 1.ay) ve sontest (ameliyat sonrası 3. ay) ölçümleri ile veriler toplanmıştır. Ölçümler Tanıtıcı Bilgi Formu, WOMAC Osteoartrit İndeksi, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi, Memnuniyet Ölçeği ve Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği ile yapılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare testi ve karışık ölçümler için varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Girişim grubundaki hastaların WOMAC Osteoartrit İndeksi, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi ve Memnuniyet Ölçeği puan ortalamaları tüm ölçüm zamanları için aktif kontrol grubuna göre anlamlı şekilde farklılaşmıştır (p<0.05). Girişim grubundaki hastaların uygulamayı tamamlama yüzdesi ortalaması %64.63 olarak belirlenmiştir. Sonuç: Bu araştırma sonuçlarına göre oyunlaştırılmış mobil uygulamayı kullanan girişim grubundaki hastaların fonksiyonellik, iyileşme ve memnuniyet düzeyleri daha yüksektir. Oyunlaştırılmış eğitim yöntemlerinin teknoloji ile birleştirilerek diz protezi ameliyatı geçiren hastalarda daha fazla kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the effect of a gamified mobile application developed for postoperative care following total knee replacement surgery on functional outcomes, recovery status, and satisfaction levels. Method: This study was conducted in two phases. In Phase I, a gamified mobile application was developed. In Phase II, a single-blind pre-test-post-test, observational, single-center randomized active-controlled study was conducted with 54 patients who had undergone total knee replacement surgery. The study was conducted between August 2023 and August 2025. Individuals in the intervention group used the gamified mobile application for three months. Data were collected from individuals in the intervention and active control groups through pre-test, follow-up (1 month after surgery), and post-test (3 months after surgery) measurements. Measurements were taken using the Informative Information Form, WOMAC Osteoarthritis Index, Postoperative Recovery Index, Satisfaction Scale, and System Usability Scale. Data were evaluated using numbers, percentages, means, standard deviations, chi-square tests, and variance analysis for mixed measurements. Results: The WOMAC Osteoarthritis Index, Postoperative Recovery Index, and Satisfaction Scale mean scores of patients in the intervention group differed significantly from those of the control group at all measurement times (p<0.05). The mean completion rate for patients in the intervention group was 64.63%. Conclusion: According to the results of this study, patients in the intervention group who used the gamified mobile application had higher levels of functionality, recovery, and satisfaction. It is recommended that gamified educational methods be combined with technology and used more frequently in patients undergoing knee replacement surgery.