Konjenital penil kurvatür nedeniyle cerrahi uygulanan hastaların uzun dönem fonksiyonel sonuçları
Long-term functional outcomes of patients undergoing surgery for congenital penile curvature
- Tez No: 1013251
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ONARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
KPK nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalarda uzun dönem cerrahi ve fonksiyonel sonuçların; puberte durumu, kurvatür derecesi ve planar özellikler ekseninde değerlendirildiği bu çalışmada, 2000 ile 2024 yılları arasında plikasyon tekniği ile tedavi edilen 52 hasta incelenmiştir. Hastalar puberte durumu, kurvatür derecesinin <60° veya ≥60° olması ve eğriliğin tek düzlemli veya çok düzlemli olması kriterlerine göre gruplandırılarak analiz edilmiştir. Değerlendirme sürecinde uluslararası erektil fonksiyon formu, dijital açı ölçüm uygulamaları ve tedavi fayda ölçeği kullanılmıştır. Ortanca 28,5 aylık takip süresi sonunda (IQR: 51 ay; aralık: 8–234 ay) cerrahi başarı oranı %82,7, hasta memnuniyeti ise %94,2 olarak saptanmıştır. Alt grup analizlerinde, puberte sonrası dönemde ameliyat edilen hastalarda komplikasyon oranlarının ve subjektif penis boyu kısalığı algısının, puberte öncesi gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (sırasıyla p=0,006 ve p<0,001). Eğrilik derecesinin 60 derece ve üzerinde olmasının cerrahi başarı üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığı, ancak bu hastalarda ele gelen dikiş oranının daha yüksek olduğu izlenmiştir. Ayrıca multiplanar kurvatür varlığının cerrahi başarı ve komplikasyonlar açısından monoplanar olgularla benzer sonuçlar sergilediği tespit edilmiştir (sırasıyla p=1,000 ve p=0,602). Elde edilen veriler, penil plikasyon tekniğinin uzun dönemde yüksek başarı ve memnuniyet oranları sunan güvenilir bir yöntem olduğunu kanıtlamaktadır. Cerrahi başarının puberte durumu ve kurvatür şiddetinden bağımsız olduğu izlense de erişkin hastalarda artmış komplikasyon algısı nedeniyle ameliyat öncesi beklenti yönetiminin kritik önem taşıdığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates long-term surgical and functional outcomes in patients undergoing surgical correction of congenital penile curvature, with a focus on the effects of pubertal status, degree of curvature, and planar characteristics. We retrospectively analyzed 52 patients treated with the plication technique from 2000 to 2024. Patients were stratified into subgroups by pubertal status, curvature severity (below or above 60 degrees), and deformity complexity (monoplanar vs. multiplanar). Assessment tools included the International Index of Erectile Function, digital protractor applications for angular measurement, and the Treatment Benefit Scale. After a median follow-up period of 28.5 months (IQR: 51; range: 8–234 months), surgical success was achieved in 82.7% of patients, while overall patient satisfaction was reported in 94.2%. Subgroup analysis showed that post-pubertal patients had significantly higher complication rates and a more pronounced perception of subjective penile shortening than the pre-pubertal cohort (p=0.006 and p<0.001, respectively). A curvature of 60° or greater did not adversely affect surgical success but was associated with a higher incidence of palpable sutures. Furthermore, multiplanar curvature yielded outcomes similar to monoplanar cases in terms of both surgical success and complication rates (p=1.000 and p=0.602, respectively). Our findings demonstrate that the penile plication technique is a reliable method that yields high long-term success and satisfaction. Although surgical success appears independent of pubertal status and curvature severity, adult patients' heightened perception of complications underscores the critical importance of preoperative expectation management in this demographic.