Ortaokul din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde web 2.0 araçlarından“Wordwall”ve“ Kahoot”kullanımının öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of using web 2.0 tools“Wordwall”and“Kahoot”on students' academic achievement in middle school religious culture and moral knowledge course
  1. Tez No: 1020646
  2. Yazar: AYŞEGÜL AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ALPASLAN SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Gelişen teknolojiyle beraber Web 2.0 araçları eğitim ve öğretim alanında kendine sağlam bir yer edinmiştir. Özellikle uzaktan eğitimin hayatımızın bir parçası olması, bu uygulamaların bilinirliğini daha da artırmıştır. Eğitimi çeşitlendirip eğlenceli hale getirmesi özellikle eğitimcilerin ilgisini bu yöne çekti. Son süreçte dijital eğitsel oyunlar eğitim öğretimde önemli bir hale gelmiştir. Oyun öğrencilerin derse olan ilgisini daha kolay çektiği için eğitim camiası derslerinde artık Wordwall ve Kahoot! Web 2.0 araçlarından kullanmaya başlamıştır. Wordwall ve Kahoot! Web 2.0 araçlarının etkileşimli tahta sayesinde kolay ulaşılabilir ve kullanılabilir olması öğretmenlerin derslerde bu araca başvurmasını olağan hale getirmiştir. Bu projenin amacı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde kullanılan Wordwall ve Kahoot! Web 2.0 araçlarının öğrenci başarısına etkisini araştırmaktır. Araştırma 2025 – 2026 eğitim-öğretim yılında bir devlet okulunda öğrenim gören 69 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, akademik başarıları açısından dengelenmiş mevcut sınıfların deney (n=34) ve kontrol (n=35) grubu olarak belirlenmesiyle oluşturulmuştur. Nicel araştırma olan bu çalışmada ön-test – son-test kontrollü grup yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Ayrıca iki öğrenci grubunun ön-test, son-test ve izleme testi sonuçları karşılaştırılmıştır. Deney grubuna Wordwall ve Kahoot! Web 2.0 araçları üzerinden hazırlanan etkileşimli oyunlaştırma etkinlikleri 7 hafta boyunca“Kader İnancı”ünitesi kapsamında uygulanırken; kontrol grubundaki öğrenciler mevcut müfredat doğrultusundaki geleneksel düz anlatım şeklinde ders işleyişine devam edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, MEB'in sekizinci sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kazanımlarına uygun şekilde geliştirilen akademik başarı testi kullanılmıştır. Sürecin başında ve sonunda uygulanan geçerlik ve güvenirlik çalışmaları tamamlanmış başarı testinin yanı sıra, öğrenmelerin kalıcılığını ölçmek amacıyla uygulamadan belirli bir süre sonra izleme (kalıcılık) testi de uygulanmıştır. Kapsam ve ölçme geçerliliği uzman görüşleri ve madde analizleri (güçlük/ayırt edicilik) ile sağlanan bu testin sonuçlarına göre, her iki grubun başarı puanlarında artış gözlemlenmiştir. Ancak, deney grubu öğrencilerinin son test puanlarının kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu ve izleme testi sonuçlarında da bu artışın korunduğu gözükmektedir. Bu tablo, Wordwall ve Kahoot! Web 2.0 araçlarıyla desteklenen öğretim sürecinin sadece anlık başarıyı değil, DKAB dersindeki kalıcı öğrenmeyi de somut bir şekilde artırdığını göstermektedir. Elde edilen bulgular ışığında, eğitim teknolojilerinin pedagojik hedeflerle uyumlu bir şekilde öğretim süreciyle bütünleştirilmesinin öğrenme deneyimlerini verimli kılacağı sonucuna varılmıştır. Gelecekteki araştırmalar için ise bu dijital platformların öğrencilerin tutumsal, içsel ve değer odaklı gelişimlerine olan etkilerinin daha kapsamlı bir biçimde incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As technology has advanced, Web 2.0 applications have become a staple in educational activities, gaining particular prominence with the transition to distance education. Educators have been drawn to these tools primarily due to their potential to diversify and gamify the learning experience. Ultimately, digital educational games have emerged as a highly significant element in modern educational practices. Since game-based approaches capture students' attention more effectively, the educational community has increasingly begun to incorporate Web 2.0 tools such as Wordwall and Kahoot! into their lessons. Furthermore, the high accessibility and user-friendly nature of these platforms, facilitated by interactive whiteboards, have made their utilization a standard practice for teachers in modern classrooms. The primary objective of this study is to investigate the impact of Web 2.0 tools—specifically Wordwall and Kahoot!—on student achievement in the Religious Culture and Moral Knowledge course. The research was conducted during the 2025–2026 academic year with a sample of 69 students attending a public school. The study group was established by assigning pre-existing, intact classes, which were balanced in terms of their prior academic performance, into experimental (n=34) and control (n=35) groups. This quantitative study adopted a pretest-posttest quasi-experimental design with a control group, comparing the students' scores across pretests, posttests, and retention tests. Throughout the 7-week intervention on the 'Belief in Destiny' unit, the experimental group participated in interactive gamification exercises created through Wordwall and Kahoot!. Meanwhile, the control group proceeded with standard, traditional lecture-based instruction dictated by the existing syllabus. The study employed an academic achievement test designed to meet the eighth-grade Religious Culture and Moral Knowledge learning outcomes set by Ministry of National Education. This test, proven valid and reliable, was applied before and after the instructional process. Furthermore, to assess learning retention, a follow-up test was administered a certain time after the completion of the application. The test, validated through expert opinions and item analysis (difficulty and discrimination), revealed an increase in the scores of both groups. Yet, the experimental group's posttest scores were significantly higher than those of the control group, and this advantage persisted in the retention test. These results confirm that utilizing Wordwall and Kahoot! in the DKAB course concretely improves not only short-term success but also permanent learning. Ultimately, the pedagogical integration of educational technologies proves to optimize the learning experience. Future research should therefore focus more deeply on the attitudinal, intrinsic, and value-oriented impacts of these digital tools on students.