Meryem-Tâhâ Sûrelerindeki kıraat farklılıkları ve anlama etkisi
The impact of qirâ'ât variations on meaning in Sûrat Maryam and Sûrat Tâhâ
  1. Tez No: 1013293
  2. Yazar: MUSTAFA SALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Meryem-Tâhâ sûrelerindeki kıraat farklılıklarının anlama etkileri ve meâllere yansımaları ele alınmaktadır. Tez, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmayla ilgili bazı meseleler tetkik edilmektedir. İlk bölümde çalışmanın daha sağlıklı bir zemine oturtulması ve yazılanların daha iyi anlaşılması için genel hatlarıyla kıraat ilmi tanıtılmaktadır. Bu bağlamda kıraat ilminin konusu, tarihsel gelişimi, kıraat imamları ve kıraatlerin tasnifi gibi konulara temas edilmektedir. Ardından oryantalistlerin kıraatler üzerine yapmış olduğu çalışmalardan bahsedilmekte ve onların kıraatler üzerindeki etkilerinden söz edilmektedir. Ardından Meryem-Tâhâ sûreleri hakkında genel bir bilgilendirme yapılmakta, sûrelerin ana temaları belirtilmekte ve konularına kısmen temas edilmektedir. Tezin ikinci bölümde ise Meryem-Tâhâ sûrelerindeki tüm kıraat ihtilafları incelenmektedir. Bunlardan anlam üzerinde etki bırakan ihtilafların meâllere yansımasımalarıyla ilgili izahlara yer verilmektedir. Bu bölümde ilk olarak her iki sûreye geçişteki istiâze ve besmele vecihlerine yer verilmekte ve ardından fonetikle ilgili kıraat ihtilafları açıklanmaktadır. Ayrıca hangi imam veya ravi tarafından uygulandıklarına da temas edilmektedir. İlerleyen kısmında her iki sûredeki ferşu-l hurufla ilgi farklılıklar tespit edilmekte, anlam üzerinde etki bırakan ve manayı etkilemeyen şeklinde iki ayrı başlıkta çalışılmaktadır. Burada kıraat ihtilafına sebebiyet veren hususların gerekçeleri ve anlam üzerindeki etkileri, tefsir ve kıraat alanında yazılmış bazı eserlerden faydalanılarak ortaya konmaktadır. Ardından cumhuriyet döneminde yapılan meâl çalışmalarında, etkili olan kıraat ihtilaflarının katkılarına değinilmektedir. Sonuçta ise çalışmanın geneli dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of Qira'at variants in the Surahs of Maryam and Tâhâ on their meanings and how these variations are reflected in Turkish translations. The thesis consists of an introduction and two main chapters. The introductory section explores several research-related issues. The first chapter provides a general introduction to the science of Qira'at to establish a solid framework for the study and ensure a better understanding of the content. In this context, subjects such as the scope of Qira'at, its historical development, the leading Imams of recitation, and the classification of Qira'at are discussed. Subsequently, orientalist studies on Qira'at and their influences are examined. This is followed by general overview of Surahs Maryam and Tâhâ, highlighting their main themes and content. The second chapter investigates all the difference in recitation in Sûrahs Maryam and Tâhâ, explaining the reflections of meaning-altering variants on translations. This section presents the modes of Istiadha and Basmala during the transition to both Surahs, followed by explanations of phonetic variants, noting which Imam or Rawi applied them. The subsequent section identifies variations regarding Farsh al-Huruf, categorizing them into two separate headings: those that alter the meaning and those that do not. The underlying reasons for these Qira'at variations and their semantic effects are demonstrated by utilizing prominent works from the fields of Tafsir and Qira'at. Finally, the contributions of influential Qira'at variants to Turkish translations produced during the Republican era are addressed. The study concludes with a comprehensive evaluation based on the overall findings.