التناسب والترتيب في سورة مريم وأثره في الإعجاز
Meryem Suresindeki tutarlılık ve sıralama ve i'caz üzerindeki etkisi / Proportionality and arrangement in Surat Maryam and its effect on miracles
- Tez No: 666317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD NADER ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kelimelerin tutarlılığı ve üslubunun inceliğinde Kur'an ayetleri ile sureleri arasındaki retorik bir İ'caz vardır. Bu nedenle,“Meryem Suresindeki tutarlılık ve sıralama ve İ'caz üzerindeki etkisi”bu çalışmanın konusu olarak seçilmiştir. Zira tenasüp ilmi Ku'an-ı Kerim'in en yüce ilimlerinden olup Ku'an-ı Kerim'in i'cazını, ayetleri ile sureleri arasındaki tutarlılığı en iyi şekilde gösteren ilimdir. Ayrıca bu ilim sayesinde Ku'an-ı Kerimdeki sıralama sebepleri ve belagat sırları öğrenilmektedir. Bu çakılma, tutarlılık, sıralama ve i'caz biliminin tanımının sunulduğu bir giriş ve önsözle başlamaktadır. Sonraki bölümde ise, Meryem Suresi tanıtılmıştır. Son olarak, araştırma üç farklı bölüm sunulmuştur. Birinci bölüm, Meryem Suresi'nin Kur'an'daki düzenlemesi bakımından dış tutarlılığını ve Al-i İmran suresi gibi bazı surelerle tutarlılığını içerir. Meryem Suresi de (Enbiya Suresi, Müminin Suresi, Tahrim Suresi ve Nur Suresi) ile benzerlik göstermiştir. Ayrıca ondan önce ve sonra gelen sureleri (El-Kahf ve Taha) tanıtılmıştır. Ayrık harfler bakımından ise, Şura Suresi dışında bu büyük sayıda benzer bir surede bulunmamaktadır. İkinci bölüm, Meryem Suresi'nin adı ve içeriği açısından içsel yönlerini içermektedir. Çünkü her Sure'nin ihtisası, verildiği isme göredir. Ayrıca bu bölüm surenin başlangıcı ve sonucu, konularının amaçlarına uygunluğu ve bütün ayetlerinin tek bir varlıkmış gibi uyumu, surenin bölümleri ile parçaları aralarındaki tutarlılığı gibi diğer içsel yönlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, dilsel, tarihsel ve tıbbi i'cazların ortaya çıkmasında tutarlılık ve sıralamanın etkisi ele alınmıştır. Son olarak, araştırma bazı sonuçlar ve öneriler ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a rhetorical miracle in the proportionality of the words and the accuracy of the methods between the verses of the Qur'an and its Surahs. Therefore, the subject of this study was prompted to be about proportionality and arrangement in Surat Maryam and its effect on miracles. The science of proportionality is one of the supreme sciences in the Holy Qur'an, the most indicative of its miracle and the relevance of its verses and surahs. It is a science in which both the causes of arrangement and the secrets of rhetoric in the Holy Qur'an are known. This research starts with an introduction and a preface, in which the definition of the science of proportionality, arrangement, and miracles are presented. Then in the following part, Surat Maryam is introduced. Lastly, the research has presented three different chapters. The first chapter contains the external proportions of Surat Maryam in terms of its arrangement in the Qur'an, and its proportionality with some surahs, such as Surat Al Imran as if it were a prelude to Surat Maryam. Surat Maryam has also shown some similarity with (Surat Al-Anbiya'a, Surat Al-Muminun, Surat Al-Tahrim, and Surat Al-Nur). As well as knowing the surahs that come before and after it (Al-Kahf and Taha). As for the Muqattaʿat, there is no surah like Surat Maryam that has the same large number of Muqattaʿat except Surat Al-Shura. The second chapter includes the internal aspects of Surat Maryam in terms of its name and its content because the specialization of each Surah is according to what it is named. Other internal aspects are addressed between its opening and its conclusion, the relevance of its topics to its goals, and the fit of all its verses as if it were one entity, as well as dealing with the breaks and syllables of the surah and the proportion between them. The third chapter deals with the effect of proportionality and arrangement in revealing aspects of linguistic, historical, and medical miracles. Lastly, the research is concluded with some results and recommendations.