Gençlerde manevî çelişki ve tanrı algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between spiritual conflict and perception of gold i̇n young people
  1. Tez No: 1013295
  2. Yazar: MÜBERRA ASLI KILIÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
18-25 yaş aralığında yer alan genç bireyler, içinde bulundukları gelişim dönemi itibariyle literatürde çoğunlukla“beliren yetişkinlik dönemi”içerisinde değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda araştırma kapsamında beliren yetişkinlik döneminde yer alan 18-25 yaş aralığındaki gençlerin Tanrı algıları ve manevi çelişki düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bununla birlikte söz konusu katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile Tanrı algıları ve manevi çelişki düzeyleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Belirlenen amaç doğrultusunda araştırma, nicel yönteme göre tasarlanmış olup beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin Tanrı algıları ile manevi çelişki düzeylerinin tespiti için betimsel tarama deseni tercih edilmiştir. Bununla birlikte bireylerin demografik özellikleri çalışma kapsamında toplanmış ve demografik değişkenler ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde ilişkisel tarama deseni baz alınmıştır. Araştırma kapsamında verilerin toplanması için hem online hem de yüz yüze olarak gönüllülük esası gözetilerek anket çalışması uygulanmıştır. 417 kişiden elde edilen geçerli verilerin incelenmesinde SPSS programından yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda Tanrı algısı ile içsel çelişki arasında pozitif ve orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır (r = 0,314; p < 0,001). Tanrı algısı ile dışsal çelişki arasındaki ilişki ise zayıf düzeyde olmakla birlikte anlamlı olduğu tespit edilmiştir (r = 0,102; p = 0,037). Bununla birlikte eğitim düzeyi ve medeni durum değişkenlerinin Tanrı algısı ve manevi çelişki düzeylerini etkilediği saptanmıştır. Çalışma beliren yetişkinlik dönemindeki gençlerin Tanrı algıları ve manevi çelişki düzeyleri ile sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkiyi sayısal verilerle ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Young individuals between the ages of 18 and 25 are often considered within the“emerging adulthood”period in the literature due to their current developmental period. Accordingly, the study aimed to examine the relationship between the perceptions of God and levels of spiritual dissonance among young people between the ages of 18 and 25, who are in this period of emerging adulthood. Furthermore, the relationship between the sociodemographic characteristics of the participants and their perceptions of God and levels of spiritual dissonance was also examined. In line with the stated purpose, the research was designed according to the quantitative method, and a descriptive survey design was preferred to determine the perceptions of God and levels of spiritual dissonance of individuals in emerging adulthood. Furthermore, the demographic characteristics of the individuals were collected, and a correlational survey design was used to examine the relationship between demographic variables and independent variables. Data were collected through both online and face-to-face surveys conducted on a voluntary basis. The valid data obtained from 417 individuals was analyzed using SPSS. The findings revealed a positive and moderately significant relationship between perception of God and internal conflict (r = 0.314; p < 0.001). The relationship between perception of God and external conflict was found to be weak but significant (r = 0.102; p = 0.037). Furthermore, variables such as education level and marital status were found to influence perception of God and levels of spiritual conflict. The study demonstrates the relationship between sociodemographic variables and the perception of God and levels of spiritual conflict among young people in emerging adulthood using numerical data.