Sosyal medya verilerinin eğitim yöneticilerinin karar verme süreçlerinde kullanımının incelenmesi
An examination of the impact of social media data on the decision-making processes of educational administrators
- Tez No: 1013296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKRAM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Bolu'nun Merkez, Mudurnu ve Göynük ilçelerinde görev yapan eğitim yöneticilerinin karar verme süreçlerinde sosyal medya verilerinin kullanımının incelenmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemiyle yapılmış olup fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Bolu'nun Merkez, Göynük ve Mudurnu ilçelerinden seçilen 25 eğitim yöneticisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu seçilirken ölçüt örneklem ve maksimum çeşitlilik örneklemesi birlikte kullanılmıştır. Yapılan görüşmelerde araştırmacı tarafından oluşturulan ve uzman görüşü alınan“Eğitim Yönetiminde Karar Verme Süreçlerinde Sosyal Medya Ağları ve Araçlarının Kullanımına İlişkin Yönetici Görüşleri Formu”(EK-2) kullanılmıştır. Görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tematik içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda bir kişi dışındaki diğer tüm katılımcı grubunu oluşturan eğitim yöneticilerinin bireysel amaçla sosyal medya kullandığı ve katılımcı grubundaki eğitim yöneticilerinin tamamının kurumlarında da sosyal medya kullandıkları görülmüştür. Katılımcıların hem bireysel hem de kurumsal kullanımda en çok Instagram'ı tercih ettiği tespit edilmiştir. Katılımcılara kullandıkları sosyal ağları kullanışlılık özelliğine göre önceliklendirmeleri istendiğinde WhatsApp ile Instagram arasında belirgin bir seçim yapamadıklarını ve bu iki ağı eşit öncelikte değerlendirdikleri görülmüştür. Katılımcı grubunu oluşturan eğitim yöneticilerinin sosyal medya kullanımında kurum içinden destek aldığı ekiplerin varlığının görev yaptıkları kurumun kademesine ve işlevine bağlı olarak değiştiği ortaya çıkmıştır. Katılımcılar karar süreçlerinde kullanmak üzere topladığı verileri en fazla WhatsApp ağı üzerinden açtıkları anketlerle elde etmektedir. Bu verilerin, çalışma grubundaki eğitim yöneticilerinin kaynak-alt yapı yatırımları, fiziki çevre düzenlemeleri, etkinlik tarihi ve mekân belirlenmesi, öğrenci-veli isteklerinin yerine getirilmesi alanlarındaki kararlarını etkilediği görülmüştür. Katılımcılar, kurumların kendi oluşturduğu anketleri, Millî Eğitim Bakanlığının resmî sosyal medya hesaplarından paylaşılan gönderileri ve kurumlar arası resmî yazışmaları güvenilir bilgi kaynakları olarak değerlendirmektedir. Eğitim ortamlarında sosyal medyanın kullanımı, çalışma grubundaki eğitim yöneticilerinin çok sayıda eş zamanlı uyaran altında karar vermesini gerektirmektedir. Bu durum, karar verme süreçlerinin her zaman tam bilgiye dayalı ve bütünüyle rasyonel biçimde ilerlemediğini göstermektedir. Katılımcı deneyimleri, kararların çoğu zaman sınırlı zaman, eksik bilgi ve belirsiz sonuçlar altında alındığını ortaya koymaktadır. Bu durum, karar verme alanyazınında Simon'ın Sınırlı Rasyonellik kavramı çerçevesinde açıklanmaktadır. Ayrıca katılımcıların özellikle WhatsApp üzerinden gelen yoğun mesaj akışını bilişsel bir yük olarak deneyimlediklerini ifade ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of social media data on decision-making processes of educational administrators working in the Merkez, Mudurnu and Göynük districts of Bolu. The study was conducted using a qualitative research method and phenomenological design was employed as the research design. The study group consisted of 25 educational administrators selected from the Merkez, Göynük and Mudurnu districts of Bolu. When selecting the study group, criterion sampling and maximum variation sampling were used together. The“Administrator Opinions Form on the Use of Social Media Networks and Tools in Decision-Making Processes in Educational Management”(Appendix-2), developed by the researcher and reviewed by experts, was used during the interviews. The interviews were conducted face-to-face. The data were analyzed using thematic content analysis. As a result of the research, it was found that, except for one participant, all educational administrators in the group use social media for personal purposes, and all participants also use social media in their institutions. It was determined that Instagram is the most preferred social media platform among the participants for both personal and institutional use. When the participants were asked to prioritize social media platforms according to usability, it was found that they could not make a clear choice between WhatsApp and Instagram and evaluated these platforms with equal priority. The presence of internal support teams assisting educational administrators in social media use was found to vary depending on the level and function of the institution in which the participants work. The participants generally collect data through surveys conducted via WhatsApp, and these obtained data are used in decision-making processes. It was found that these data affect the decisions of the educational administrators regarding resource and enfrastrüktüre investments, physical environment arrangements, determining the date and venue of events, and fulfillment of student and parent demands. The participants regard institutionally developed surveys, posts shared via the official social media accounts of the Ministry of National Education, and formal inter-institutional correspondence as reliable sources of information. The use of social media in educational settings requires educational administrators in the study group to make decisions under multiple simultaneous stimuli. In this respect, it becomes evident that decision-making processes do not always proceed on the basis of complete information or in a fully rational manner. Participants' experiences indicate that decisions are often made under conditions of limited time, incomplete information, and uncertain outcomes. This situation is addressed in the decision-making literature within the framework of Simon's concept of Bounded Rationality. In addition, participants stated that they experience the high volume of messages received particularly via WhatsApp as a form of cognitive load.