Dijital bağımlılık:“Sosyal İkilem”belgeseli üzerine bir inceleme
Digital addiction: An analysis on the documentary“The Social Dilemma”
  1. Tez No: 1013350
  2. Yazar: BÜŞRA UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YURDİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo, Tv ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin hızla gelişmesi, bireylerin gündelik yaşam alışkanlıklarını kolaylaştırırken, aynı zamanda yeni toplumsal sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sorunların temelinde dijital bağımlılık, bireylerin dijital araçları kontrolsüz ve aşırı biçimde kullanması sonucu olarak görülmektedir. Bu sebeple, sosyal, psikolojik ve toplumsal işlevselliğinin bozulmasıyla sonuçlanmaktadır. Dijital platformların algoritmik yapıları, bildirim sistemleri ve kişiselleştirilmiş içerikleriyle, kullanıcı davranışlarını yönlendirebilen manipülatif mekanizmalar oluşturarak, bireylerin çevrim içi kalma süresini arttırabilmektedir. Dijital bağımlılık, sunduğu anlık hazlar, kolay erişim sağlaması ve sürekli bağlantıda olma imkânı nedeniyle bireyler için cazip görünmektedir. Ancak uzun vadede sosyal ilişkilerin zayıflaması, yalnızlık, içe kapanma ve toplumsal uyum sorunları gibi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Çalışmada, dijital bağımlılığı sosyal ikilem perspektifi üzerinden ele alınarak, bireysel tercihler ile toplumsal sonuçlar arasındaki etkileşimi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Dijital bağımlılığın yalnızca bireysel bir davranış sorunu olmadığı, toplumsal yapı ve ilişkileri dönüştüren çok boyutlu bir olgu olduğu vurgulanmaktadır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemiyle yürütülmektedir. Çalışmada baz alınan veri kaynağını Sosyal İkilem (The Social Dilemma) belgeseli oluşturmaktadır. Belgeselde yer alan anlatılar, uzman görüşleri ve örnek olaylar dijital bağımlılık, algoritmik yönlendirme ve manipülasyon temaları doğrultusunda incelenmektedir. Bu çalışmada, dijital bağımlılık alanında yapılmış ulusal ve uluslararası akademik çalışmalar taranarak, belgeselde sunulan bulgularla karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmaktadır. Sonuç olarak, dijital bağımlılık bireysel tercihlerle açıklanamayacak kadar kapsamlı bir konudur. Yapısal, ekonomik, toplumsal ve kültürel faktörlerle şekillenen çok boyutlu bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital bağımlılığın önlenebilmesi için bireysel farkındalıkların geliştirilmesi, dijital platformların tasarım ilkeleri ve toplumsal düzeyde düzenleyici politikaların ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of digital technologies facilitates individuals' daily life practices while also leading to the emergence of new social problems. Among these problems, digital addiction stands out as one of the most significant. Digital addiction is considered a condition that arises as a result of individuals' uncontrolled and excessive use of digital devices. Consequently, it may lead to disruptions in individuals' social, psychological, and societal functioning. The algorithmic structures of digital platforms, along with notification systems and personalized content, can create manipulative mechanisms that influence user behavior and increase the amount of time individuals spend online. Digital addiction appears attractive to individuals due to the instant gratification it provides, its ease of access, and the opportunity for constant connectivity. However, in the long term, it may lead to negative outcomes such as the weakening of social relationships, loneliness, social withdrawal, and problems with social adaptation. This study aims to examine digital addiction from the perspective of the social dilemma and to reveal the interaction between individual preferences and societal consequences. It emphasizes that digital addiction is not merely an individual behavioral problem but a multidimensional phenomenon that transforms social structures and relationships. The study is conducted using a qualitative research method. The primary data source of the research is the documentary The Social Dilemma. Narratives, expert opinions, and case examples presented in the documentary are analyzed within the framework of themes such as digital addiction, algorithmic guidance, and manipulation. In addition, national and international academic studies on digital addiction are reviewed, and a comparative evaluation is conducted with the findings presented in the documentary. In conclusion, digital addiction is a phenomenon that is too comprehensive to be explained solely by individual choices. It emerges as a multidimensional problem shaped by structural, economic, social, and cultural factors. In order to prevent digital addiction, it is necessary to develop individual awareness, reconsider the design principles of digital platforms, and address regulatory policies at the societal level.