Adölesan dönem sağlıklı çocuklarda hastane algısı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Perception of hospitals and determination of influencing factors in healthy children in the adolescent period
- Tez No: 1013366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ARAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 10–18 yaş aralığındaki sağlıklı adolesanların hastane algılarını ve bu algıları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı-kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Yozgat ilinde bulunan dört lise ve üç ortaokulda öğrenim gören ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan toplam 594 öğrenci oluşturmuştur. Veriler Sosyodemografik Özellikler ve Sağlık–Hastane Deneyimine İlişkin Bilgi Formu aracılığıyla öz bildirime dayalı olarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, bağımsız gruplar t-testi ve two-step kümeleme analizi kullanılmıştır. Kümeleme analizi sonucunda adolesanlar, düşük hastane deneyimi olan grup ve yoğun hastane deneyimi olan grup olmak üzere iki kümeye ayrılmıştır. Kümeleri ayırt etmede en güçlü değişkenlerin hastanede yatma durumu ve yatış süresi olduğu belirlenmiştir. Kümeler arasında yaş, cinsiyet ve diğer sosyodemografik özellikler açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Sağlıklı yaşam davranışları ve BKİ Z-skoru açısından da kümeler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Buna karşın yoğun hastane deneyimi olan adolesanların, hastanede tanımadıkları kişilerle karşılaşma ve izinsiz tıbbi müdahaleye maruz kalma endişelerini daha yüksek oranda bildirdikleri saptanmıştır. Sonuç olarak adolesanlarda hastane deneyiminin yoğunluğunun, genelleşmiş hastane korkusundan ziyade kontrol algısı ve bedensel sınırlarla ilişkili özgül kaygılarla ilişkili olduğu görülmüştür. Bu bulgular adolesanlara yönelik sağlık hizmetlerinde psikososyal boyutların dikkate alınmasının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive cross-sectional research to determine the factors affecting hospital perceptions among healthy adolescents aged 10–18 years. The sample consisted of 594 students who voluntarily participated in the study and were enrolled in four high schools and three middle schools in Yozgat province during the 2023–2024 academic year. Data were collected using the Information Form on Sociodemographic Characteristics and Health–Hospital Experience, based on self-report. Descriptive statistics, chi-square tests, independent samples t-tests, and two-step cluster analysis were used for data analysis. As a result of the cluster analysis, adolescents were classified into two groups: low hospital experience and high hospital experience. Hospitalization history and length of hospital stay were identified as the most discriminative variables between clusters. No significant differences were found between clusters in terms of age, gender, other sociodemographic characteristics, healthy lifestyle behaviors, or BMI Z-scores. However, adolescents with high hospital experience reported significantly higher concerns about encountering unfamiliar people in the hospital and undergoing medical procedures without consent. In conclusion, the intensity of hospital experience among adolescents appears to be associated with specific concerns related to control and bodily autonomy rather than generalized hospital fear. These findings highlight the importance of considering psychosocial aspects in healthcare services provided to adolescents.