Taekwondo tekme frekans hız testinin fizyolojik ve kinematik parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physiological and kinematic parameters in the taekwondo frequency speed of kick test
  1. Tez No: 1013411
  2. Yazar: AHMET TALHA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANİ AGOPYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, taekwondo sporcularında çoklu Tekme Frekans Hız Testi (TFHT5x10) protokolü süresince ortaya çıkan performans (set bazlı tekme sayısı), fizyolojik (kalp atım hızı [KAH], kan laktat seviyesi [KLS], algılanan zorluk derecesi [AZD]) ve kinematik (darbe ivmesi [Dİ]) yanıtlarında yüksek şiddetli tekrarlı yüklenmeye bağlı oluşan akut değişimlerin eş zamanlı olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, 18–25 yaş aralığında, 63–68 kg sıklet kategorisinde yer alan, en az dört yıllık taekwondo deneyimine sahip ve siyah kuşak derecesindeki 16 erkek sporcu dahil edildi (yaş: 20,3±2,3 yıl; antrenman yaşı: 8,3±2,9 yıl; vücut ağırlığı: 68,8±3,9 kg; boy uzunluğu: 178,2±6,5 cm). Sporcular yaklaşık 11 dakikalık ısınmanın ardından her biri 10 saniyelik maksimal çaba ve 10 saniyelik pasif dinlenmeden oluşan 5 setlik TFHT5x10 protokolü uyguladı. Her set sonunda set bazlı tekme sayısı (adet), Dİ (g) ve AZD (Borg CR-10) kaydedildi; KAH (atım/dk) test süresince sürekli olarak izlendi. Kan laktat seviyesi (mmol/l) ise dinlenik durumda, testin hemen sonunda (0.dk), 3.dk ve 5.dk ölçüldü. Verilerin analizinde normal dağılım gösterenler için tekrarlı ölçümler ANOVA, normal dağılım göstermeyenler için Friedman testi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalarda Holm-Bonferroni düzeltmesi uygulandı. Bulgular: TFHT5x10 boyunca set bazlı tekme sayısı TFHT1'de 18,4±2,9'dan TFHT5'te 14,1±2,1'e anlamlı biçimde azaldı (p<0,001). Toplam tekme sayısı 78,3±10,5 ve tekme yorgunluk indeksi ise 15,3±5,8 olarak belirlendi. Dİ setler boyunca doğrusal olmayan dalgalı bir değişim gösterdi (p<0,001). AZD puanları TFHT1'deki 2,3±0,9 düzeyinden TFHT5'te 8,0±0,8'e yükseldi (p<0,001). KLS dinlenik değere göre test sonu, toparlanmanın 3. ve 5. dakikalarında anlamlı olarak daha yüksek bulundu (sırasıyla 1,3±0,6; 10,9±3,4; 11,7±3,0; 11,3±2,6 mmol/l; p<0,001). KAH test boyunca kademeli olarak arttı ve beşinci set sonunda 188,7±5,6 atım/dk değerine ulaştı (p<0,001). Sonuç: TFHT5x10 protokolü taekwondo sporcularında setler ilerledikçe tekme performansını düşürürken fizyolojik yüklenme göstergelerini artırmaktadır. Darbe ivmesindeki doğrusal olmayan dalgalı değişim, yorgunluk altında kinematik yanıtın yalnızca performans kaybını değil, nöromüsküler düzenlemedeki değişimleri de yansıtabileceğini düşündürmektedir. Bu yönüyle TFHT5x10, taekwondoya özgü yüksek şiddetli tekrarlı yüklenmeye verilen performans, fizyolojik ve kinematik yanıtları eş zamanlı olarak değerlendirilebilen işlevsel bir saha testi olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to simultaneously evaluate acute changes in performance (set-based kick count), physiological (heart rate [HR], blood lactate concentration [BLC], rating of perceived exertion [RPE]), and kinematic (impact acceleration [IA]) responses induced by high-intensity repeated loading during the multiple Frequency Speed of Kick Test (FSKT5x10) protocol in taekwondo athletes. Material and Method: Sixteen male athletes aged 18–25 years, competing in the 63–68 kg weight category, holding black belt rank with a minimum of four years of taekwondo experience, were enrolled in the study (age: 20.3±2.3 years; training age: 8.3±2.9 years; body weight: 68.8±3.9 kg; height: 178.2±6.5 cm). Following an approximately 11-minute warm-up, participants performed the FSKT5x10 protocol consisting of five sets, each comprising 10 seconds of maximal effort and 10 seconds of passive recovery. Set-based kick count (repetitions), IA (g), and RPE (Borg CR-10) were recorded at the end of each set, while HR (bpm) was continuously monitored throughout the test. Blood lactate concentration (mmol/l) was measured at rest, immediately post-test (0 min), and at the 3rd and 5th minutes of recovery. Statistical analyses employed repeated measures ANOVA or the Friedman test depending on data distribution, with Holm–Bonferroni correction for multiple comparisons. Results: Set-based kick count decreased significantly across the FSKT5x10, from 18.4±2.9 in FSKT1 to 14.1±2.1 in FSKT5 (p<0.001). Total kick count was 78.3±10.5 and the kick fatigue index was15.3±5.8, respectively. Impact acceleration exhibited a non-linear oscillatory pattern across sets (p<0.001). RPE scores increased from 2.3±0.9 in FSKT1 to 8.0±0.8 in FSKT5 (p<0.001). BLC was significantly elevated compared to resting values immediately post-test and at the 3rd and 5th minutes of recovery (1.3±0.6; 10.9±3.4; 11.7±3.0; 11.3±2.6 mmol/l, respectively; p<0.001). HR increased progressively throughout the test, reaching 188.7±5.6 bpm at the end of the fifth set (p<0.001). Conclusion: The FSKT5x10 protocol progressively reduces kicking performance while augmenting physiological loading indices in taekwondo athletes. The non-linear oscillatory pattern observed in impact acceleration suggests that the kinematic response under fatigue may reflect not only performance decrement but also alterations in neuromuscular regulation. In this regard, the FSKT5x10 emerges as a functional field test capable of simultaneously assessing performance, physiological, and kinematic responses to taekwondo-specific high-intensity repeated loading.