Taekwondo temalı pliometrik antrenmanların 9-12 yaş taekwondocuların fiziksel uygunluk parametreleri ve taekwondo performans protokolü üzerine etkileri
The effects of taekwondo themed plyometric training on physical fitness parameters and taekwondo performance protocol of 9-12 year old taekwondo players
  1. Tez No: 950985
  2. Yazar: SELMA CANLI OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PENSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma 9-12 yaş kadın taekwondo sporcularında, taekwondo temalı pliometrik antrenman programının, sporcuların fiziksel uygunluk parametrelerine ve TPP (Taekwondo performans protokolü)'ne olan etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışma, Polatlı ilçesinde antrenman yapan, yaşları 9-12 yaş arasında değişen 23 müsabık kadın sporcunun gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, taekwondo temalı pliometrik antrenman yapan (n=12) deney ve klasik taekwondo antrenmanı yapan (n=11) kontrol gruplarından oluşan 2 grup üzerinde gerçekleştirilmiştir. 8 hafta süreli bu çalışmada; deney grubu sporcuları, haftada 3 gün klasik taekwondo antrenmanlarına ve 2 gün taekwondo temalı pliometrik antrenmanlara katılırken, kontrol grubu sporcuları haftada 5 gün klasik taekwondo antrenmanlarına katılmışlardır. Sporcuların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri yapılıp, vücut kitle indeksleri belirlenmiştir. Katılımcıların fiziksel uygunluk parametrelerini incelemek için; esneklik, çeviklik, görsel reaksiyon, dikey sıçrama testleri uygulanmıştır. TPP'ye olan etkisini incelemek içinde; Taekwondo ya özgü performans testleri olan; TPP testi yapılmıştır. Tüm verilerin analizinde SPSS version 25.0.0 paket programından yararlanılmış anlamlılık için alfa seviyeleri 0,05 üzerinden değerlendirilmiştir. Veri tablo sunumlarında, değerler ortalama (X) ve standart sapma (Ss) olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of a taekwondo-themed plyometric training program on physical fitness parameters and the TPP (Taekwondo Performance Protocol) in 9-12 year-old female taekwondo athletes. The study involved the voluntary participation of 23 female athletes aged 9-12 years who were training in the Polatlı district. The study was conducted on two groups: an experimental group (n=12) that received taekwondo-themed plyometric training and a control group (n=11) that received classical taekwondo training. In this 8-week study, the experimental group athletes participated in classical taekwondo training 3 days a week and taekwondo-themed plyometric training 2 days a week, while the control group athletes participated in classical taekwondo training 5 days a week. The athletes' height and body weight were measured, and their body mass indexes were determined. Flexibility, agility, visual reaction time, and vertical jump tests were administered to examine the participants' physical fitness parameters. To examine the effect of TPP, the TPP test, a performance test specific to Taekwondo, was conducted. All data were analyzed using SPSS version 25.0.0, and alpha levels were set at 0.05 for significance. Data are presented as mean (X) and standard deviation (SD).