Taekwondo sporcularında farklı önyükleme protokollerinin aktivasyon sonrası performans artışı üzerine etkileri
Effects of different booting protocols on postactivation performance increase in taekwondo athletes
- Tez No: 925646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Taekwondo müsabakaları öncesinde akut tekme performansını artırmaya yönelik farklı ön yükleme stratejileri uygulanmaktadır. Kassal aktivitede artış gözlendiğinden dolayı, taekwondo da akut performansı arttırmada aktivasyon sonrası performans artışı (PAPE) için farklı stratejiler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, taekwondocularda farklı ön yüklemelerin aktivasyon sonrası performans artışı (PAPE) üzerinde etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya, yaşları 18.1 ± 2.6 arasında olan 14 erkek katılımcı gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar rastgele kontrollü çaprazlama dizayn kullanılarak, İskemik Önkoşullanma protokolu (İÖK), Tuck Jump (TJ) ve kontrol protokolü (KO) olmak üzere 3 farklı ölçüme katılmıştır. Çalışmanın ilk günü antropometrik ölçümlerden sonra 48 saat arayla 3 farklı günde çalışma tamamlanmıştır. Çalışma, TJ protokolüne, tek bacakla ve çift bacakla yapılan 3x10 PAPE uygulaması gerçekleştirilmiştir. İÖK protokolünde, belirlenen %100 arteriyel tıkanma basınçlarına (ATB) göre 3x5 dakikalık iskemi – reperfüzyon uygulaması yapılmıştır. KO protokolünde ise, herhangi bir egzersiz veya müdahale uygulanmamıştır. Her protokol sonrasında, sporcuların performans yanıtları için taekwondoya özgü çeviklik testi, çoklu tekme frekans hız testi (TFHT), performans düşüş indeksi (PDİ) ve algıladıkları zorluk derecesini belirlemek için AZD değerleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various preloading strategies are implemented before Taekwondo competitions to acutely enhance kicking efficiency. Due to the observed increase in muscular activity, different strategies are used in Taekwondo to optimize post-activation performance enhancement (PAPE). The aim of this study is to examine the effects of different preloading strategies on PAPE in Taekwondo athletes. Fourteen male Taekwondo athletes, aged 18.1 ± 2.6 years, voluntarily participated in this study. A randomized controlled crossover design was employed, in which participants underwent three different protocols: Ischemic Preconditioning (IPC), Tuck Jump (TJ), and a Control Condition (CC). On the first day, anthropometric measurements were recorded, and the study was completed over three different days with a 48-hour interval between sessions. In the TJ protocol, a PAPE intervention consisting of 3×10 repetitions of single- and double-leg tuck jumps was performed. In the IPC protocol, 3×5 cycles of ischemia-reperfusion were applied based on the recorded 100% arterial occlusion pressure (AOP). In the control condition, no exercise or intervention was administered. Following each protocol, performance responses were assessed using a Taekwondo specific agility test, the multiple kick frequency test, the performance decrement index (PDI), and ratings of perceived exertion (RPE).