Metabolik disfonksiyonla ilişkili steatotik karaciğer hastalığı olanlarda yeme davranışı bozukluğu ile Fibrozis-4 (FIB-4) indeksi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Evaluation of the relationship between disordered eating behavior and Fibrosis-4 (FİB-4) index in patients with metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease
- Tez No: 1013429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL AKAY ÇİZMECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Metabolik Disfonksiyonla İlişkili Steatotik Karaciğer Hastalığı (MASLD), karaciğer fibrozisi ile ilişkili morbidite ve mortalitenin önemli bir belirleyicisidir. Bu çalışmada, MASLD tanılı bireylerde yeme davranışı bozukluğu ile karaciğer fibrozisini öngören non-invaziv bir belirteç olan Fibrosis-4 (FIB-4) indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, 1 Eylül–31 Aralık 2025 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Polikliniklerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya MASLD tanısı almış 120 birey dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik, klinik ve biyokimyasal verileri kaydedildi. Yeme davranışları, Yeme Davranışı Bozukluğu Ölçeği (YDBÖ) ile değerlendirildi. Karaciğer fibrozis riski FIB-4 indeksi kullanılarak hesaplandı. İstatistiksel analizlerde parametrik ve non-parametrik testler, Spearman korelasyon ve çok değişkenli regresyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların %86,7'si düşük risk, %13,3'ü ara risk grubunda yer aldı. FIB-4 indeksi ile YDBÖ toplam puanı, hedonik ve duygusal yeme alt boyutları arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Buna karşın kognitif sınırlayıcı yeme alt boyutu ile FIB-4 indeksi arasında negatif yönde, düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (rₛ=-0,214; p=0,019). FIB-4 indeksi ile sistolik kan basıncı, glukoz ve HbA1c düzeyleri arasında pozitif; GFR ile negatif yönde anlamlı korelasyon saptandı. Çok değişkenli analizde GFR, direkt bilirubin, trigliserid düzeyi, kognitif sınırlayıcı yeme davranışı ve cinsiyet değişkenlerinin FIB-4 indeksi üzerinde bağımsız etkili olduğu belirlendi. Sonuç: MASLD tanılı bireylerde yeme davranışı özellikleri, özellikle kognitif sınırlayıcı yeme davranışı, karaciğer fibrozisi ile ilişkili bulunmuştur. Bu bulgular, MASLD'nin değerlendirilmesinde metabolik parametrelerin yanı sıra davranışsal faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Metabolic Dysfunction-Associated Steatotic Liver Disease (MASLD) has emerged as a leading cause of chronic liver disease, with liver fibrosis being the main determinant of prognosis. This study aimed to evaluate the association between eating behavior disorders and the Fibrosis-4 (FIB-4) index, a widely used non-invasive marker of liver fibrosis, in patients with MASLD. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between September 1 and December 31, 2025, at the General Internal Medicine outpatient clinics of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine. A total of 120 patients diagnosed with MASLD were included. Sociodemographic, clinical, and biochemical data were recorded. Eating behaviors were assessed using the Eating Behavior Disorder Scale (EBDS). Liver fibrosis risk was evaluated using the FIB-4 index. Statistical analyses included parametric and non-parametric tests, Spearman correlation, and multivariate regression analyses. Results: Of the participants, 86.7% were classified as low risk and 13.3% as intermediate risk according to the FIB-4 index. No significant association was found between FIB-4 and total EBDS score, or hedonic and emotional eating subscales (p>0.05). However, a significant negative correlation was observed between cognitive restrained eating and FIB-4 index (rₛ = -0.214, p = 0.019). FIB-4 index was positively correlated with systolic blood pressure, glucose, and HbA1c levels, and negatively correlated with GFR. In multivariate analysis, GFR, direct bilirubin, triglyceride levels, cognitive restrained eating behavior, and sex were identified as independent predictors of FIB-4 index. Conclusion: Eating behavior characteristics, particularly cognitive restrained eating, are associated with liver fibrosis in patients with MASLD. These findings highlight the importance of integrating behavioral factors alongside metabolic parameters in the clinical assessment of MASLD.