The effects of different calcium-silicate-based materials andvarious root canal sealers on the fracture resistance of simulated immature bovine incisors
Simüle kök gelişimini tamamlamamış sığır kesicidişlerinin farklı kalsiyum silikat bazlı materyaller vefarklı kök kanal patları ile tedavisinin kırılma direnciüzerine etkisi
- Tez No: 1013443
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE TANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Kök gelişimini tamamlamamış immatür dişlerde geniş apikal açıklık ve ince dentin duvarları, endodontik tedaviyi güçleştirmekte ve kanal dolumunun başarısını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada, farklı biyoseramik ve rezin esaslı kanal patları ile tek seans apeksifikasyon sonrası doldurulan simüle immatür dişlerin kırılma direnci değerlendirilerek, klinik uygulamalarda materyal seçimine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Toplam 100 adet sığır kesici dişi, kök boyu 18 mm olacak şekilde dekorone edilerek immatür dişler simüle edildi. Kök kanalları ProTaper Next döner sistemle şekillendirildi, apikal kısımlar #5 ve #6 Peeso Reamer frezleriyle genişletildi. Dişler, kullanılan apikal tıkaç materyaline göre rastgele beş gruba ayrıldı (n=20): Grup 1 – Endocem MTA + AH Plus; Grup 2 – Endocem MTA + MTA Fillapex; Grup 3 – NeoPutty + AH Plus; Grup 4 – NeoPutty + MTA Fillapex; Grup 5 – MTA Angelus + AH Plus. Her grupta 5 mm kalınlığında apikal tıkaç yerleştirildikten sonra, kalan kanal boşluğu ilgili pat ve güta-perka ile soğuk lateral kondensasyon yöntemiyle dolduruldu. Dişler 37°C'de %100 nemli ortamda bekletildi. Kırılma direnci, evrensel test cihazı kullanılarak değerlendirildi. Tüm gruplar arasında en yüksek kırılma direnci Grup 1'de (Endocem MTA + AH Plus; 439.15 N) ölçüldü. En düşük ortalama ise Grup 4'te (NeoPutty + MTA Fillapex) gözlendi. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p<0.05). Apeksifikasyon sonrası kullanılan biyoseramik materyal ve kanal patı kombinasyonu, immatür dişlerin kırılma direncini önemli ölçüde etkilemektedir. Endocem MTA ile AH Plus kombinasyonu, mekanik dayanım açısından en iyi sonucu vermiştir ve klinik uygulamalar için avantaj sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Immature teeth with incomplete root development present major endodontic challenges due to their wide apical foramen and fragile dentinal walls, which compromise obturation quality and prognosis. This study aims to assess the fracture resistance of simulated immature teeth after single-visit apexification with different calcium silicate-based and resin-based sealers, guiding optimal material selection in clinical practice. A total of 100 bovine incisors with standardized root lengths (18 mm) were decoronated to simulate immature teeth. Root canals were prepared using the ProTaper Next rotary system and further enlarged apically using #5 and #6 Peeso Reamers. Samples were randomly divided into five experimental groups (n=20) based on the root-end filling material used: Group 1 – Endocem MTA + AH Plus; Group 2 – Endocem MTA + MTA Fillapex; Group 3 – NeoPutty + AH Plus; Group 4 – NeoPutty + MTA Fillapex; Group 5 – MTA Angelus + AH Plus. After placement of a 5 mm apical plug, the remaining canal space was filled with respective sealers and gutta-percha using cold lateral condensation. Teeth were stored in 100% humidity at 37°C. Fracture resistance was tested using a universal testing machine. Among all groups, Group 1 (Endocem MTA + AH Plus) exhibited the highest mean fracture resistance (439.15 N), while Group 4 (NeoPutty + MTA Fillapex) showed the lowest. Statistically significant differences were observed between the groups (p<0.05). The type of root canal sealer and bioceramic plug used following apexification significantly affects the fracture resistance of immature teeth. The combination of Endocem MTA and AH Plus demonstrated superior mechanical performance, indicating a potential clinical advantage in reinforcing structurally compromised roots.