Bevacızumaba dirençli diyabetik makula ödeminde deksametazon implant etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of dexamethasone implant in bevacizumab-resistant diabetic macular edema
- Tez No: 1013444
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Üç doz ardışık intravitreal bevacizumab tedavisine rağmen morfolojik veya fonksiyonel düzelme sağlanamayan olgularda deksametazon intravitreal implant etkinliği değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olup, Ocak 2015 -Eylül 2025 tarihleri arasında polikliniğe başvuran, diyabetik retinopati nedeniyle üç doz ardışık bevacizumab sonrası tek doz DEX-İ uygulanan diyabetik retinopatili olgular dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri ve laboratuvar parametreleri kaydedilmiştir. DEX-İ öncesi ve sonrasında 1., 3. ve 6. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basıncı ve OCT parametreleri (santral maküla kalınlığı, subretinal sıvı, hiperreflektif odak yoğunluğu, DRIL varlığı, elipsoid zon atrofisi, vitreomaküler arayüz durumu) değerlendirilmiştir. Bulgular: Tedavi öncesi ortalama SMK 568,07±218,24 µm iken, 1. ayda 348,20±154,87 µm'ye, 3. ayda 383,93±183,67 µm'ye gerilemiştir (p<0,001). Tedavi öncesi medyan EİDGK 0,1 iken 1. ayda 0,15'e yükselmiştir (p=0,308). Tedavi öncesi hastaların %34,1'inde SRS mevcut iken, 1. ayda bu oran %9,1'e gerilemiş, 6. ayda ise %27,3'e yükselmiştir (p<0,001).Tedavi öncesi %43,2 olan EZ atrofi oranı, 6. ayda %59,1'e anlamlı şekilde yükselmiştir (p=0,002). DEX-İ sonrası 1. ayda GİB tedavi öncesine kıyasla anlamlı olarak yükselmiş (15,24±3,23'ten 17,47±4,15 mmHg'ye, p<0,05), ancak 3. ve 6. aylarda tedavi öncesi düzeylere gerilemiştir. Sonuç: DEX-İ uygulaması, özellikle ilk üç ayda belirgin SMK azalması ve subretinal sıvı rezolüsyonu sağlamaktadır. SMK ve elipsoid zon atrofisi, görsel prognozun en güçlü belirleyicisi olarak öne çıkmaktadır. SRS varlığı anatomik yanıt için önemli bir prediktör iken, GİB artışı medikal tedavi ile yönetilebilir düzeyde seyretmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate how effective a dexamethasone intravitreal implant (DEX-I) is in eyes that did not improve, anatomically or functionally, after three consecutive intravitreal bevacizumab injections. Materials and Methods: This retrospective study included patients with diabetic retinopathy who received a single DEX-I after three consecutive bevacizumab injections between January 2015 and September 2025. Demographic and laboratory data were recorded, and best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP), and OCT parameters — central macular thickness, subretinal fluid, hyperreflective foci, DRIL, ellipsoid zone atrophy, and the vitreomacular interface — were assessed before DEX-I and at months 1, 3, and 6. Results: Mean CMT fell from 568.07±218.24 µm to 348.20±154.87 µm at month 1 and 383.93±183.67 µm at month 3 (p<0.001). Median BCVA rose from 0.1 to 0.15 at month 1 (p=0.308). Subretinal fluid, present in 34.1% before treatment, dropped to 9.1% at month 1 and then climbed to 27.3% at month 6 (p<0.001). Ellipsoid zone atrophy rose from 43.2% to 59.1% at month 6 (p=0.002). IOP increased significantly at month 1 (15.24±3.23 to 17.47±4.15 mmHg, p<0.05) but returned to baseline by months 3 and 6. Conclusion: DEX-I sharply reduced CMT and cleared subretinal fluid, mainly during the first three months. CMT and ellipsoid zone atrophy best predicted the visual outcome. Subretinal fluid was a useful sign of how well the retina would respond anatomically, while the rise in IOP stayed manageable with medication.