Öğretmenlerin okul iklimi algıları ile içsel motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki: mesleki öz yeterliğin aracı rolü
The relationship between teachers' perceptions of school climate and their intrinsic motivation: The mediating role of professional self-efficacy
  1. Tez No: 1013464
  2. Yazar: MURAT EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DİLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin algıladıkları okul iklimi ile içsel motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkide mesleki öz yeterliğin aracı rolünü incelemektir. Nicel yöntemde kurgulanan araştırmada yordayıcı desenden faydalanılmıştır. Araştırmanın evreni Batman ilinde görevli 8.629 öğretmenden; örneklemi ise bu evrenden uygun kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 508 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak için“Demografik Bilgi Formu”,“Okul İklimi Ölçeği”,“Öğretmen Mesleki Öz yeterlik Ölçeği”ve“İçsel Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. İlgili ölçme araçları alan yazında geçerlik ve güvenirlik analizleri yürütülmüş olmakla birlikte mevcut araştırma verisi ile uyumları tekrar test edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yürütülmüş ve Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular ölçme araçlarının faktör yapılarının mevcut araştırma verisi ile uyumlu olduğunu ortaya koymuştur. Veri setinin dağılımı çarpıklık-basıklık katsayıları aracılığı ile incelenmiştir. Bulgular verinin normal dağılımına işaret etmektedir. Öte yandan, katılımcıların araştırma değişkenlerine yönelik algılarının“olumlu”olduğu ve değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, okul iklimi öğretmenlerin mesleki öz yeterlik algılarını ve içsel motivasyon düzeylerini; mesleki öz yeterlik içsel motivasyonu istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde yordamaktadır. Ek olarak, öğretmenlerin öz yeterlik algıları okul iklimi ile içsel motivasyon arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Araştırma bulguları mevcut alan yazın temelinde tartışılmış ve bulgulara dayalı olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mediating role of professional self-efficacy on the relationship between teachers' perceptions of school climate and their intrinsic motivation. This quantitative study employed a predictive correlational design. The population of the study consisted of 8,629 teachers working in Batman province, Turkey, while the sample included 508 teachers selected from this population through a convenience sampling method. Data were collected using the“Demographic Information Form”,“School Climate Scale”,“Teacher Professional Self-Efficacy Scale”and“Intrinsic Motivation Scale”. Although the validity and reliability analyses of the measurement tools had been conducted in previous studies, their compatibility with the current dataset was re-examined. To this end, Confirmatory Factor Analysis (CFA) was performed, and Cronbach's Alpha coefficients were calculated. The findings indicated that the factor structures of the measurement tools were consistent with the current dataset. The distribution of the data was analyzed using skewness and kurtosis coefficients, revealing that the data followed a normal distribution. Moreover, participants' perceptions of the research variables were found to be“positive,”and statistically significant relationships were identified among the variables. Additionally, school climate statistically significantly predicted teachers' professional self-efficacy and intrinsic motivation, while professional self-efficacy significantly predicted intrinsic motivation. Furthermore, teachers' perceptions of self-efficacy mediated the relationship between school climate and intrinsic motivation. The findings were discussed based on the existing literature, and recommendations are provided.