Elit voleybolcularda sosyal kaytarma, algılanan performans ve beden imajının öngörücüsü olarak beş büyük kişilik özelliklerinin incelenmesi
An investigation of big five personality traits as predictors of social loafing, perceived performance and body image in elite volleyball players
  1. Tez No: 913400
  2. Yazar: SİNEM TOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYANSALDUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit voleybolcularda sosyal kaytarma, algılanan performans ve beden imajının öngörücüsü olarak beş büyük kişilik özelliklerinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinin benimsendiği araştırmanın evrenini, Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından organize edilen 2022-2023 Voleybol Sezonunda, Misli.com Sultanlar Ligi, Axa Sigorta Efeler Liginde elit olarak mücadele eden voleybolcular oluşturmuştur. Örneklemi ise bahsedilen evren içerisinden uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 70'i kadın, 114'ü erkek toplam 184 voleybolcu oluşturmuştur. Araştırmada veriler; kişisel bilgi formu, algılanan sosyal kaytarma ölçeği, sporda algılanan performans ölçeği, bedeni beğenme ölçeği ve büyük beş 50-kişilik Testi kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde; bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü MANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde katılımcıların cinsiyete göre, beş büyük kişilik özellikleri ve algılanan performans puanlarında anlamlı farklılık olduğu (p.05) tespit edilmiştir. Yaş ile ilgili sonuçlara bakıldığında beş büyük kişilik özelliklerinden duygusal denge ile yaş arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu (p.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Big Five personality traits as predictors of social loafing, perceived performance, and body image in elite volleyball players. The population of the study, in which the relational survey model was adopted, consisted of elite volleyball players competing in the Misli.com Sultans League and Axa Sigorta Efeler League in the 2022-2023 Volleyball Season organized by the Turkish Volleyball Federation. The sample consisted of 184 volleyball players, 70 of whom were female and 114 of whom were male, selected from the aforementioned universe by appropriate sampling method. Data were collected using personal information form, perceived social loafing scale, perceived performance in sport scale, body appreciation scale and the Big Five 50-personality Test. In statistical analyses; independent groups t-test and one-way MANOVA, Pearson correlation and multiple regression analysis were performed. When the research findings were examined, it was found that there was a significant difference in the Big Five personality traits and perceived performance scores of the participants according to gender (p.05). When the results related to age were examined, it was found that there were positive and moderately significant relationships between emotional stability and age among the Big Five personality traits (p.05).