Müzik öğretmeni adaylarının başlangıç düzey piyano tekniklerini öğretebilme yeterliklerinin incelenmesi
Examination of music teacher candidates' competencies in teaching beginner level piano techniques
  1. Tez No: 1013501
  2. Yazar: BELENAY ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET YÜCETOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Piyano, müzik öğretmenliği programlarında yer alan temel çalgılardan biridir ve müzik öğretmeni adaylarının mesleki yeterliklerinin geliştirilmesinde önemli bir role sahiptir. Müzik öğretmenlerinin piyanoyu belirli bir düzeyde çalabilmeleri, derslerinde etkin bir biçimde kullanabilmeleri ve bu çalgıyı öğretebilme becerisine sahip olmaları beklenir. Ancak alanyazın incelendiğinde, müzik öğretmenliği lisans programlarından mezun olan ya da bu programlarda öğrenim görmekte olan bireylerin aldıkları sınırlı süreli piyano eğitimi sonucunda hem piyano çalma hem de öğretme becerilerini ne derecede kazandıklarına yönelik yapılan çalışmaların kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu bağlamda araştırma, müzik öğretmeni adaylarının başlangıç düzey piyano tekniklerini öğretebilme yeterliklerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın, bu inceleme ile mevcut programlardaki piyano öğretimine yönelik eksikliklerin belirlenmesine katkı sağlayacağı; öğretmen adaylarının piyano öğretimi sürecinde kullandıkları yöntem ve tekniklerin analiz edilmesinin ise piyano eğitiminin daha işlevsel ve etkili hâle getirilmesine yönelik düzenlemelere ışık tutacağı düşünülmektedir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada bulunduğu karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı 3. ve 4. sınıflarda öğrenim gören müzik öğretmeni adayları oluşturmaktadır. Araştırma verileri, görüşme, gözlem ve anket yöntemleri ile toplanmıştır. Toplanan nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle; nicel veriler ise IBM SPSS Statistics 27 programı ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, müzik öğretmeni adaylarının başlangıç düzey piyano tekniklerini çalma becerilerinin, tekniklere ilişkin farkındalıklarının ve bu teknikleri öğretebilmeye ilişkin yeterlik durumlarının farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, piyano eğitiminin yalnızca bireysel çalgı becerisi kazandırma süreci olarak değil, aynı zamanda pedagojik bir öğretim alanı olarak ele alınması gerekliliğini göstermektedir. Bu doğrultuda, araştırmanın müzik öğretmenliği programlarında piyano eğitimi ve öğretimine yönelik öğretim süreçlerinin geliştirilmesine ve program düzenlemelerine katkı sağlaması; ayrıca müzik öğretmeni adaylarının piyano öğretimi yeterliklerini artırmaya yönelik stratejilerin oluşturulmasına ve bu alanda yapılacak çalışmalara yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The piano is one of the fundamental instruments in music teacher education programmes and plays a significant role in developing the professional competence of prospective music teachers. Music teachers are expected to be able to play the piano at a certain level, to use it effectively in their lessons, and to possess the ability to teach this instrument. However, a review of the literature reveals that there is a limited number of studies examining the extent to which individuals who have graduated from or are currently enrolled in undergraduate music teacher education programmes have acquired both piano-playing and teaching skills as a result of the limited duration of piano training they receive. In this context, the research was conducted with the aim of examining the competence of trainee music teachers in teaching beginner-level piano techniques. It is anticipated that this study will contribute to identifying shortcomings in piano instruction within current programmes; furthermore, the analysis of the methods and techniques used by trainee teachers during the piano teaching process is expected to shed light on adjustments aimed at making piano education more functional and effective. The study employed a mixed-methods approach combining quantitative and qualitative research methods. The study group consisted of music teacher candidates studying in the 3rd and 4th grades of the Music Education Department at Atatürk Faculty of Education, Marmara University. Research data were collected through interviews, observations, and surveys. The qualitative data collected were analyzed using content analysis, while the quantitative data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 27 program. The findings of the study revealed that prospective music teachers exhibited variations in their ability to perform basic piano techniques, their awareness of these techniques, and their competence in teaching them. The results indicate that piano education should be approached not merely as a process of developing individual instrumental skills, but also as a pedagogical field of instruction. In this regard, it is expected that the research will contribute to the development of teaching processes and programme structures related to piano education and instruction within music teacher education programmes; furthermore, it is anticipated that it will guide the formulation of strategies to enhance prospective music teachers' competencies in piano instruction and provide direction for future research in this field.