توظيف البلوك تشين في الزكاة جمعًا وتوزيعًا صندوق الزكاة في قطر نموذجا
Zekatın toplanması ve dağıtılmasında blok zinciri kullanımı: Katar zekat fonu örneği
- Tez No: 1013502
- Danışmanlar: PROF. DR. HEYTEM HAZNE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, zekâtın toplanması ve dağıtılması süreçlerinde blockchain teknolojisinin yönetimsel potansiyelini incelemeyi ve bu teknolojinin Katar Zekât Fonu'na entegrasyonuna yönelik bir model sunmayı amaçlamaktadır. Kapsamlı bir metodolojik yaklaşımla, zekât toplama ve dağıtma mekanizmalarında blockchain'in sunduğu avantajlar detaylı bir şekilde irdelenmektedir. Çalışma, blockchain teknolojisinin İslam hukuku hükümleriyle uyumluluğunu ele almakta, bu teknolojinin zekât sistemine nasıl uygulanabileceğini ve uygulamada karşılaşılabilecek muhtemel zorlukları analiz etmektedir. Ayrıca, zekâtın bu sistem içerisinde nasıl toplanacağı ve dağıtılacağı konuları değerlendirilmektedir. Tezin temel hedefi, zekât kavramını derinlemesine inceleyerek blockchain teknolojisinin bu alandaki uygulanabilirliğini ve uygulama yöntemlerini ortaya koymaktır. Araştırma sürecinde tümevarımsal bir yaklaşım benimsenmiş, zekât konusu kapsamlı bir şekilde incelenirken, alanında uzman akademisyenler ve vakıf yöneticileriyle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Blockchain teknolojisinin zekât sistemine entegrasyonu konusundaki görüşler, bu alanda uzmanlaşmış akademisyenler ve blockchain uygulamalarını kullanan firma yöneticileriyle yapılan görüşmelerle desteklenmiştir. Bu mülakatlar, blockchain teknolojisinin zekât sistemine entegrasyonunun, kullanıcılar için önemli kolaylıklar sağlayacağı sonucunu ortaya koymuştur. Bu projenin Katar Zekât Kurumu tarafından hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Tez, zekât toplama ve dağıtma süreçlerinde blockchain teknolojisinin kullanımının, İslam hukukunun öngördüğü şekilde uygulandığında, emanete riayet ve dürüstlük ilkeleriyle uyumlu olarak güvenilirliği artıracağı ve zekâtın hak sahiplerine adil bir şekilde ulaşmasını sağlayacağı sonucuna varmaktadır. Blockchain teknolojisi, zekât veren ve alan arasında akıllı sözleşmeler oluşturarak her iki tarafın bilgilerinin gizliliğini korumakta ve zekâtın otomatik olarak ödenmesini mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the topic of using blockchain technology in zakat management, in terms of collecting and distributing it, and then linking it to the Zakat Fund in Qatar as a practical model. The study focuses on how to benefit from the advantages of blockchain as a means of collecting and distributing zakat, according to comprehensive methodological steps. The research also discusses the legal controls that ensure the compatibility of this technology with the provisions of Islamic law, in addition to working on designing applicable technical proposals; such as using smart contracts to identify those entitled and distribute funds automatically. It also sheds light on technical and legal challenges, and provides innovative modern solutions that ensure the achievement of zakat objectives in line with digital developments while maintaining legitimacy in that. To achieve the purpose of this study, the inductive approach was used to study the concept of blockchain and the appropriate practical methods for applying its use in zakat collection and distribution, with a study of the comprehensive legal aspects of the meaning of zakat and its basic conditions, with a statement of its types in terms of the type of what is to be zakated with a statement of its shares, then following the analytical approach through questionnaires and interviews that presented the subject of the study to specialists working in the zakat and technical field, with a proposal of operational mechanisms for applying this practically in the Zakat Fund in Qatar, and drawing diagrams that help clarify the plan, and clarifying the stages of its implementation. The study concluded that if this approach to collecting and distributing zakat is implemented in a manner that is legally regulated, it will be reflected in enhancing transparency, reducing financial loss, and ensuring that funds reach those who deserve them in an ideal and fair manner, especially if it is programmed with smart contracts that support it with automatic steps that reduce effort and operational expenses, while providing a realistic picture of the conditions of those who deserve them through constant investigation and follow-up of their conditions.