Sağlık kurumlarında dijitalleşmenin hasta memnuniyeti üzerine etkisi - kamu, özel ve üniversitelere bağlı sağlık kurumları örneği
The impact of digitalization on patient satisfaction in healthcare institutions - a case study of public, private, and university-affiliated healthcare institutions
- Tez No: 991642
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sağlık hizmetlerinde dijitalleşmenin hasta memnuniyeti üzerindeki etkisini kamu, özel ve üniversitelere bağlı sağlık kurumları karşılaştırmasını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Dijital sağlık uygulamalarının sağlık hizmeti sunum süreçlerini dönüştürdüğü yönündeki artan kanıtlar doğrultusunda araştırmada, dijitalleşmenin hizmet erişilebilirliği, süreç kalitesi, bilgi akışı, güven, hız ve hasta deneyimi üzerindeki etkileri bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen çalışmada, farklı sosyo-demografik özelliklere sahip hastalar ile sağlık çalışanlarından oluşan geniş bir örneklemden anket yoluyla veri toplanmıştır. Veriler Açımlayıcı Faktör Analizi, güvenirlik testleri, çoklu regresyon analizi ve grup karşılaştırmaları gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular, dijitalleşmenin hasta memnuniyeti üzerinde güçlü ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu; dijital sistemlerin kullanım kolaylığı, erişim hızı ve bilgi şeffaflığının memnuniyeti anlamlı biçimde artırdığını göstermiştir. Kurum türleri arasında belirgin farklılıklar gözlenmiş; üniversitelere bağlı sağlık kurumlarında memnuniyet en yüksek değerlere ulaşırken, özel hastanelerde memnuniyetin orta düzeyde, kamu hastanelerinde ise daha düşük seviyede gerçekleştiği ortaya çıkmıştır. Demografik değişkenler memnuniyet ve dijital kullanım üzerinde etkili olmuş; özellikle yaş, eğitim ve gelir düzeyinin kurum tercihini ve dijitalleşmeye uyumu belirgin biçimde farklılaştırdığı belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarında dijital yetkinlik düzeyinin memnuniyetle pozitif ilişki göstermesi, dijital dönüşümün yalnızca teknik değil, aynı zamanda insan kaynağı boyutuyla da ele alınması gerektiğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, dijitalleşme Türkiye'de sağlık hizmetlerinin kalite, hız, güvenlik ve erişilebilirlik boyutlarını güçlendiren kritik bir unsur olarak ortaya çıkmakta; ancak bu dönüşümün etkili ve sürdürülebilir olabilmesi için kurum türlerine özgü stratejilerin geliştirilmesi, sağlık çalışanlarının dijital yetkinliklerinin artırılması ve dijital sağlık okuryazarlığının toplum genelinde desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the impact of digitalization on patient satisfaction in healthcare services in Turkey, comparing public, private, and university-affiliated healthcare institutions. In line with the increasing evidence that digital health applications are transforming healthcare delivery processes, the research evaluated the effects of digitalization on service accessibility, process quality, information flow, trust, speed, and patient experience using a holistic approach. Using a quantitative research method, data was collected through surveys from a large sample of patients with different socio-demographic characteristics and healthcare professionals. The data were analyzed using statistical methods such as Exploratory Factor Analysis, reliability tests, multiple regression analysis, and group comparisons. The findings showed that digitalization has a strong and positive effect on patient satisfaction; ease of use, speed of access, and transparency of information in digital systems significantly increased satisfaction. Significant differences were observed among institution types; satisfaction reached the highest values in university-affiliated healthcare institutions, while it was at a moderate level in private hospitals and at a lower level in public hospitals. Demographic variables had an impact on satisfaction and digital usage; It has been determined that age, education, and income levels significantly differentiate institutional preference and adaptation to digitalization. The positive correlation between digital competency levels and job satisfaction among healthcare professionals indicates that digital transformation should be addressed not only from a technical perspective but also from a human resources standpoint. In conclusion, digitalization is emerging as a critical element in Turkey, strengthening the quality, speed, security, and accessibility of healthcare services; however, for this transformation to be effective and sustainable, it is necessary to develop strategies specific to institution types, increase the digital competencies of healthcare professionals, and support digital health literacy throughout society.