الآراء الفقهية المرجوحة في معايير“أيوفي”الشرعية: دراسة مقارنة لمعايير التمويل المعدلة في إطار
Aaoifi Şer'î standartlarında tercih edilen görüşler: Dört mezhep çerçevesinde finansman standartlarının karşılaştırmalı bir incelemesi
- Tez No: 1013532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF DEVABE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, İslami finansman standartlarının önemini, bunların dini temellerle ne ölçüde uyumlu olduğunu, gelişmelere ve yeniliklere nasıl ayak uydurduğunu, İslam fıkhının esnekliğini ve her zaman ve mekânda geçerliliğini vurgulamak, fıkhi görüşler arasında tercih yapma ölçütlerini ve dayanaklarını açıklamak, tercih edilen görüşten sapmanın hükmünü ve tercih edilmeyen görüşle çalışma gerekçelerini belirtmek, ayrıca (AAOIFI) için revize edilmiş İslami finansman standartlarında benimsenmiş olan tercih edilmeyen fıkhi görüşleri tanımak, bu konudaki tercih edilen görüşü ve onun delilini ortaya koymak, tercih edilen görüşten tercih edilmeyen görüşe geçişin gerekçelerini açıklamaktır. Bu amaçla, çeşitli yöntemler izlenmiştir; bunlar arasında tümevarım, tanımlama, analiz ve karşılaştırma bulunmaktadır. Fıkhi görüşler, araştırmanın ilgili yerinde belirtilen ölçütlere dayanarak tercih edilmeyen olarak sınıflandırılmıştır. Çalışma, dört mezhepten fıkıh âlimlerinin görüşleriyle sınırlı kalmış, diğer mezheplere değinmemiştir. Fıkhi meseleler, standartlarda yer alan sıralamaya göre düzenlenmiştir. Ayrıca, bilgilerin belgelendirilmesi, metinlerin bilimsel yöntemlerle kaynaklandırılması konusuna da özen gösterilmiştir. Çalışma, standartların kabul ettiği hiçbir tercih edilmeyen görüşün, farklı bir bakış açısıyla tercih edilen bir görüş olmadığını ve onunla çalışma için geçerli bir dini gerekçesi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to highlight the importance of AAOIFI's Sharia standards, their alignment with Sharia principles, their adaptation to developments and new circumstances, and to showcase the flexibility of Islamic jurisprudence and its suitability for all times and places. It seeks to clarify the criteria and conditions for weighing different jurisprudential opinions and the Sharia evidence upon which they are based, as well as to explain the ruling on deviating from the preferred opinion and acting upon the less preferred one, along with the Sharia justifications for that. Additionally, it aims to identify the less preferred jurisprudential opinions that have been adopted in the modified Sharia financing standards of AAOIFI, to assess the preferred opinion within them, the evidence supporting its preference, and the justification for deviating from it to the less preferred opinion. This will be achieved through the use of various methodologies such as induction, description, analysis, and comparison